BMW testuje 3 nové elektromobily. Spoznali sme aj ich dojazd

0

BMW aktuálne testuje 3 prototypy svojich budúcich elektromobilov na okraji severného polárneho kruhu. A to konkrétne modely BMW iX3, BMW i4 a BMW iNext. Automobilka nám tiež prezradila niektoré ich kľúčové parametre, vrátane dojazdu.

V rámci e-áut dominujú súčasnému portfóliu BMW plug-in hybridné modely. To sa však začne postupne meniť s príchodom prvých nových plne elektrických modelov. A to od budúceho roku.

Nie je preto prekvapením, že BMW už testuje pokročilé prototypy v rôznorodých podmienkach. Aktuálne sa tak deje v severskom skúšobnom centre vo švédskom meste Arjeplog. To sa pritom nachádza na okraji severného polárneho kruhu.

Kompaktné SUV BMW iX3, sedan strednej triedy BMW i4 a veľké vlajkové SUV BMW iNext tu podstupujú kľúčovú fázu rozsiahleho testovania. To sa zameriava predovšetkým na prácu komponentov pohonu, podvozka a odpruženia v extrémne chladných podmienkach.

BMW iX3

Prvým z trojice testovaných elektromobilov, ktorý sa dostane do predaja, bude elektrické SUV strednej triedy BMW iX3. Stane sa tak budúci rok. Vychádza z dnes už dobre známej 3. generácie modelu X3. V jeho útrobách sa však nachádza úplne nový elektrický pohon 5. generácie.

BMW aktuálne hovorí, že vozidlo ponúkne dojazd cez 400 km, a to podľa metodiky WLTP. Batéria vozidla bude pritom podporovať rýchlonabíjanie výkonom 150 kW, rovnako ako konkurenčné Audi e-tron. Vyrábať sa bude v Číne v rámci nemecko-čínskeho podniku BMW Brilliance Automotive. Odtiaľ sa bude distribuovať na globálny trh.

BMW i4

4-dverové kupé BMW i4 by sa mohlo postaviť úspešnej Tesle Model 3. A to aj vďaka pohonnému systému, ktorý dokáže zabezpečiť dojazd až cez 600 km (WLTP). Vozidlo má pritom ponúknuť športové jazdné vlastnosti, ktorých dôkazom je zrýchlenie z 0 na 100 km/h pod 4 sekundy. Maximálna rýchlosť elektromobilu, ktorý sa začne vyrábať v Mníchove v roku 2021 je 200 km/h.

BMW iNext

Veľké luxusné SUV BMW iNext vyrástlo na novej modulárnej platforme. Bude prvým elektromobilom, ktorý je stelesnením stratégie NUMBER ONE > NEXT, ktorá prepája elektrický pohon, autonómnu jazdu, konektivitu a pokročilé služby. Vozidlo má ponúknuť dojazd do 600 km (WLTP) a autonómne riadenie 3. úrovne. Vyrábať sa bude v nemeckom Dingolfingu, a to od roku 2021.

Zdroj (vrátane titulnej fotografie): BMW

SÚVISIACE ČLÁNKY:
BMW i4: Množstvo noviniek o elektrickom sedane strednej triedy
Elektrifikácia sa dotkne aj športových modelov radu BMW M. Čo vy na to?
Pamätáte sa? BMW predstavilo predchodcu elektromobilu i3 pred 27 rokmi

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár