BMW iX3 vraj nemá konkurencieschopný dojazd pre trh v USA

1

Napriek tomu, že BMW vo svojej tlačovej správe informovalo, že elektrické SUV strednej triedy, BMW iX3, má mať výnimočne efektívny pohonný systém, na trh v USA sa nedostane údajne kvôli nekonkurencieschopnému dojazdu.

Koncom januára automobilka BMW informovala svojich dílerov v USA, že na tamojšom trhu sa nebude predávať prvé elektrické SUV bavorskej značky, ktorým bude BMW iX3. A to aj napriek tomu, že model, z ktorého vychádza (BMW X3), je najpredávanejším modelom značky na americkom trhu.

A to potvrdil portálu Autonews aj hovorca nemeckej automobilky, pričom odmietol komentovať dôvody tohto rozhodnutia. Podľa jedného z amerických dílerov značky, ktorý nechcel byť menovaný, má byť hlavným dôvodom nedostatočný dojazd. Podľa neho nemá zmysel uvádzať tento model na trh, pokiaľ nemá dojazd 300 míľ (480 km) EPA.

Problémom má byť aj absencia pohonu 4×4

Podľa BMW by malo spomínané elektrické SUV strednej triedy ponúknuť dojazd 440 km podľa „optimistickejšieho“ cyklu WLTP, čo by v cykle EPA znamenalo značne nižšiu hodnotu. Predajcom sa tiež nepáči, že BMW iX3 má byť dostupné len s pohonom zadnej nápravy.

Ďalší díler totiž tvrdí, že budúci rok prídu na trh 2 modely s vysokým dojazdom (BMW iNext a BMW i4), a tak teraz nepotrebujú model s tak obmedzeným dojazdom, ktorý ponúka „len“ pohon zadných kolies.

Analytik spoločnosti Navigant Research v súvislosti s dojazdom elektromobilov na americkom trhu pritom uviedol nasledovné: „Aby ste boli konkurencieschopní, musíte byť blízko k dojazdu najmenej 240 až 250 míľ (386 až 403 km) v cykle EPA. Myslím, že v prípade nižšieho dojazdu sa budete na trhu trápiť.“

Podľa Autonews, na trhu v USA mnoho výrobcov elektromobilov moc vody nenamútilo. Výnimkou je len spoločnosť Tesla. Tá pritom na tamojšom trhu dnes spustila dodávky svojej novinky Tesla Model Y, ktorá patrí v podstate do rovnakého segmentu ako BMW iX3. Verzia Long Range s pohonom všetkých kolies má batériu s takmer identickou kapacitou (75 kWh) a ponúka „EPA“ dojazd 316 míľ (509 km).

Zdroj: Autonews

SÚVISIACE ČLÁNKY:
BMW predstavilo konkurenta Tesly Model 3 s dojazdom 600 km a 530 koňmi
BMW zverejnilo detaily o elektrickom SUV „iX3“ s dojazdom 440 km
Všetky verzie vlajkového elektromobilu BMW ohúria neoficiálnymi špecifikáciami

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Ako to aj doteraz bolo nepriamo prezentované, automobilky nechcú prestať vyrábať spaľováky… A kým to ľudia kupujú, tak ani nemajú dôvod prečo sa snažiť konkurovať značky Tesla… Nariadenie je také, že musia mať svoje EV, a nie že to musí byť konkurencieschopné… Nechcem to celé rozoberať, lebo kto číta teslamagazin.sk tak to pozná, ale do roku 2040 respektíve 2050 majú ešte habadej času…

Pridajte komentár