Nová batéria má modelu BMW iX priniesť dojazd takmer 1 000 km

2

Spoločnosti BMW a Our Next Energy (ONE) oznámili dohodu o spolupráci ohľadom implementácie novej batériovej technológie Gemini Dual-Chemistry do elektromobilu BMW iX. Tá má vozidlu priniesť dojazd 600 míľ (966 km) na jedno nabitie. BMW pritom avizuje, že nová batéria by sa mohla objaviť aj v ich budúcich modeloch.

Americký batériový startup ONE sa na prelome rokov 2021/2022 zviditeľnil tým, že svoju batériu s „vysokoenergetickými kobaltovo-niklovými“ článkami osadil do Tesly Model S. Výsledkom pritom mal byť dojazd 1 210 km v rámci testovacej jazdy uskutočnenej počas „chladných zimných teplôt“ pri priemernej rýchlosti 89 km/h. A to je takmer 2-krát toľko ako má Model S podľa laboratórneho cyklu EPA.

No a aktuálne sa dozvedáme, že batériu od ONE dostane aj veľké elektrické SUV BMW iX. Avšak už oficiálnou cestou, keďže BMW a ONE podpísali súvisiacu dohodu. Prototyp vozidla má byť dokončený do konca roka a má poskytnúť dojazd 966 km. Dojazd aktuálne dostupných verzií tohto modelu sa pritom pohybuje v rozmedzí 425 až 629 km (WLTP).

Kríženec dvoch chémií

Spoločnosť ONE uvádza, že ich batéria Gemini potrebuje o 20 % menej lítia a o 60 % menej grafitu. A použitie niklu a kobaltu má byť minimalizované. Batéria je pritom „hybridná“, keďže kombinuje 2 chémie – LiFePOC a LiMnO.

one gemini bateria

Zdroj: ONE

„Plánujeme do batérií vložiť dvakrát viac energie, aby elektrické vozidlá bez problémov zvládli jazdu na dlhé vzdialenosti v reálnych podmienkach,“ vyhlásil zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti ONE Mujeeb Ijaz na margo spolupráce s automobilkou BMW, ktorá nedávno opäť investovala do americkej spoločnosti.

one gemini bateria

Zdroj: ONE

Vedúci oddelenia vysokonapäťových úložísk spoločnosti BMW Group New Technologies Jürgen Hildinger zas uviedol, že začlenenie duševného vlastníctva spoločnosti ONE do vozidiel BMW z radu SAV (Sports Activity Vehicle) „môže viesť vzhľadom na ekonomickú životaschopnosť ku komerčným príležitostiam a stratégiám integrácie batériových technológií od ONE do budúcich elektromobilov BMW“.

Zdroj: ONE

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Model S mala dosiahnuť dojazd 1210 km vďaka prototypu batérie od startupu ONE
Mercedes-Benz EQG sa otáča ako tank a dostane batériu novej generácie
BMW predstavilo svoje „vstupné“ elektrické SUV iX1. Na trh príde ešte tento rok

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Patrím k tým, ktorý preferujú reálny dojazd na jedno nabitie až 1.000 km. Som príjemne potešený touto správou. BEV budú určite mať v ponuke 2 až 3 kapacity batérií. Dúfam, že tie väčšie aj tých 1.000 km za rozumný príplatok, preto fandím startupu Our Next Energy!

  2. Aj ja im fandím, len už teraz na to nemám, ale fandiť neprestanem. Aspoň nech tí pracháči nezasierajú zemeguľu. Vždy keď sadám do svojho benzínového auta, mám výčitky svedomia. Ale možno aj ja sa raz pridám k tým, ktorí si to budú môcť dovoliť…

Pridajte komentár