BMW i9: Záhadný model je zrejme stále v hre. Čo môžeme očakávať?

0

Dohady okolo nového superluxusného modelu BMW s označením i9 prebiehajú už niekoľko rokov. Posledné správy naznačovali, že od neho bavorská automobilka upustila. Avšak registrácia ochrannej známky na tento názov by mohla svedčiť o opaku. Čoho by sme sa teda mohli dočkať?

BMW používa označenie „i“ pre svoje elektrifikované modely. To v spojení s vysokým číslom „9“ hovorí o vlajkovom elektrifikovanom modeli, čo naznačujú aj dlhoročné neoficiálne správy. Názov BMW i9 má pomerne zaujímavú a komplikovanú históriu, keďže prvé zmienky o modeli sa objavili ešte v roku 2014.

V roku 2016 sa objavili správy, že BMW schválilo jeho produkciu. V januári tohto roku však uzrela svetlo sveta informácia, že BMW i9 je „mŕtve“ a bude nahradené kompaktnejším, ale za to priestornejším modelom i7. Registrácia ochrannej známky na názov „i9“, resp. jej predĺženie, však naznačujú, že by to nemusela byť pravda.

Čo to má byť za model?

Neoficiálne správy, ako aj názov BMW i9 naznačovali, že sa bude jednať o vlajkovú loď, ktorá bude vychádzať zo športového plug-in hybridu BMW i8. Špekulovalo sa o veľkom luxusnom sedane, prípadne SUV/crossoveri. Od roku 2014 však BMW predstavilo len jediný koncept, ktorý mal parametre na to, aby z neho mohol vychádzať model i9, a to BMW Next 100.

bmw next 100

BMW Next 100. Zdroj: BMW

Jednalo sa o veľmi futuristické vozidlo, ktoré sa označovalo ako crossover. Hovorilo sa o ňom však aj ako o prvom koncepte pre elektromobil úplne novej generácie s názvom iNext. Aby to nebolo jednoduché, objavili sa informácie, že model iNext má dostať „sériový“ názov i5. Či tieto 2 modely spolu súvisia zrejme rozlúskne októbrový autosalón v Paríži, kde má byť predstavený prototyp modelu iNext.

Ďalšie e-modely BMW

BMW má veľké plány v oblasti elektromobility, veď do roku 2025 chce mať automobilka vo svojom portfóliu 25 elektrifikovaných modelov, pričom z toho má byť až 12 plne elektrických. V súčasnosti vieme, že v roku 2019 sa chystá na trh BMW iX3, ktoré bude elektrickou verziou stredne veľkého SUV X3.

O rok neskôr sa očakáva kompaktný, športovo ladený sedan i4, ktorý bude vychádzať z konceptu BMW i Vision Dynamics. A v roku 2021 sa dostane do predaja už spomínaný model iNext, ktorý by mohol niesť názov i5 či i9. Nuž uvidíme, o aký model sa bude nakoniec jednať.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elektrifikácia sa dotkne aj športových modelov radu BMW M
BMW i3 kráča s dobou. Dostane väčšiu batériu, ktorá môže zabiť Rexa
Bezdrôtová nabíjačka BMW: Nabíjanie je jednoduchšie ako tankovanie

Zdroj: Autoguide, titulný render: rmcardesign.com

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár