BMW i8: „Najúspešnejšie športové vozidlo s elektrifikovaným pohonom na svete“ končí

5

Šesť rokov od príchodu na trh sa končí životný cyklus modelu BMW i8. Po ukončení výroby športových plug-in hybridov BMW i8 Coupé a BMW i8 Roadster majú obe vozidlá zabezpečené miesto medzi významnými míľnikmi spoločnosti.

Model BMW i8 odštartoval svoj príbeh ako symbióza futuristického dizajnu a moderných technológií. Prvé plug-in hybridné vozidlo spoločnosti BMW Group vydláždilo cestu radosti z jazdy, ktorá bola rovnako dynamická ako trvalo udržateľná a zároveň sa stalo zosobnením fascinácie z jazdy s elektrifikovaným pohonom.

Taktiež položilo základ aktuálnej širokej palete plug-in hybridných vozidiel spoločnosti BMW Group. BMW i8 sa zároveň stalo najúspešnejším športovým vozidlom s elektrifikovaným pohonom na svete. S viac ako 20 000 predanými kusmi od roku 2014 dosiahlo lepšie predajné výsledky než všetci ostatní konkurenti v segmente.

Už štúdia BMW Vision EfficientDynamics predstavovala príťažlivý pohľad na budúcnosť individuálnej mobility. Vozidlo predstavené v roku 2009 na medzinárodnom autosalóne IAA vo Frankfurte sľubovalo spojenie radosti z jazdy typickej pre značku BMW a inšpirujúci dizajn s prevratnou trvalo udržateľnou konštrukciou. Koncept 2+2-sedadlového športového vozidla s vyklápacími dverami, moderná interpretácia dizajnového jazyka značky BMW, plug-in hybridný pohon, ktorý roztáčal všetky štyri kolesá a zameranie na estetiku a úspornú jazdu, zaznamenalo nebývalú odozvu.

Začiatok elektrifikačnej stratégie BMW

Sériová verzia vozidla BMW i8 sa spolu s modelom BMW i3 prvý raz predstavili vo svetovej premiére na autosalóne IAA vo Frankfurte v roku 2013. Dvojitý debut znamenal začiatok budovania komplexnej elektrifikačnej stratégie.

Okrem čisto elektrických modelov BMW i3, BMW i3s a MINI Cooper SE sa v ponuke nachádza aj viacero plug-in hybridných modelov vo všetkých podstatných segmentoch od kompaktnej a strednej triedy, cez modely BMW X až po športové vozidlá a luxusné sedany. Spoločnosť BMW Group plánuje do roku 2023 rozšíriť ponuku na 25 elektrifikovaných modelov, pričom viac ako polovica z nich bude jazdiť čisto na elektrický pohon.

BMW i8 sa krátko po svojom štarte zhostilo role bezpečnostného vozidla Safety Car v pretekoch majstrovstiev sveta FIA Formula E, ktorú zastáva od roku 2014. BMW i8 je prvé športové vozidlo na svete, ktoré už od počiatočných návrhov vznikalo s trvalo udržateľným zámerom.

Ovládanie plug-in hybridného systému bolo navrhnuté pre dynamický nárast výkonu a pre čo najúčinnejšiu súhru oboch motorov. Spaľovací motor s technológiou BMW TwinPower Turbo prenáša výkon na zadné kolesá. Elektrický motor poháňa predné kolesá. Výsledkom je špeciálny hybridný pohon všetkých kolies s mimoriadne pozitívnym vplyvom na trakciu, ovládateľnosť a na stabilitu jazdy.

Spolu so spontánnym nárastom výkonu elektrického motora s maximálnym krútiacim momentom 250 Nm dostupným hneď od voľnobehu znamená, že športový charakter modelu BMW i8 sa spája aj s čisto elektrickým pohonom a teda aj s jazdou bez lokálnych emisií. Čisto na elektrickú energiu dokáže vozidlo jazdiť až do rýchlosti 120 km/h.

Priestor pre posádku (životný modul) vyrobený z plastov zosilnených uhlíkovými vláknami (CFRP) a pohonný modul vyrobený z hliníka, ktorý spolu s motorom, výkonovou elektronikou a podvozkom spájal aj konštrukčné a pevnostné úlohy v prípade nárazu, prispel k pohotovostnej hmotnosti menej ako 1 500 kg a zároveň aj k rovnomernému rozloženiu zaťaženia na nápravy v pomere 50 : 50. A keďže vysokonapäťová batéria má svoje miesto dole v strede vozidla, znamená to aj veľmi nízke umiestnenie ťažiska.

Použitie netradičných materiálov

Výber materiálov interiéru a spôsobu výroby modelu BMW i8 sa vo veľkej miere zameriaval na trvalo udržateľné možnosti. Koža použitá na čalúnenie sedadiel a palubnej dosky bola lúhovaná vo výťažku z olivových listov. Napríklad, okrem iných materiálov, základná surovina na textilné poťahy je polyesterový granulát, ktorý pochádza z recyklovaných PET plastov ako sú fľaše.

Okrem vysokého podielu opätovne použitých plastov pochádza väčšina hliníka použitého v modeli BMW i8 z recyklácie alebo je vyrobená pomocou obnoviteľnej energie. Navyše aj elektrická energia potrebná na výrobu modelov BMW i8 Coupé aj BMW i8 Roadster v závode BMW v Lipsku pochádza zo štyroch veterných turbín, ktoré sa nachádzajú na pozemku závodu. Elektrickú energiu nevyhnutnú na výrobu uhlíkových vlákien v Moses Lake v americkom štáte Washington v plnom rozsahu dodáva vodná elektráreň.

Priekopník všetkých plug-in hybridných modelov spoločnosti BMW Group v oblasti technológie pohonu priniesol aj úplne novú generáciu spaľovacích motorov. Nový 3-valcový benzínový motor s technológiou BMW TwinPower Turbo sa prvý raz predstavil práve v modeli BMW i8. Motor s objemom 1,5 litra sa vyznačoval kompaktnými rozmermi a mimoriadne vysokým výkonom. S litrovým výkonom na úrovni 113 kW (154 k) to znamenalo nový rekord pre sériové modely automobilky BMW.

Upgrade v roku 2017

So svetovou premiérou modelu BMW i8 Roadster sa zvýšil výkon plug-in hybridného pohonu a to aj v karosárskej verzii BMW i8 Roadster. Kapacita vysokonapäťovej batérie vzrástla z 20 na 34 Ah a množstvo uskladnenej energie na 11,6 kWh. Upravená technológia článkov batérie umožnila nárast výkonu elektrického motora o 9 kW (12 k) na 105 kW (143 k). V spojení so spaľovacím motorom to znamenalo nárast výkonu na 275 kW (374 k). Vďaka tomu dokázalo BMW i8 Coupé zrýchliť z 0 na 100 km/h za 4,4 sekundy, model BMW i8 Roadster na to potreboval 4,6 sekundy. Oba modely dosiahli maximálnu rýchlosť 250 km/h. BMW i8 Coupé došlo na elektrický pohon do vzdialenosti 55 km, BMW i8 Roadster dosahovalo dojazd 53 kilometrov.

Množstvo ocenení

Plug-in hybridný pohon BMW i8 získal v rokoch 2015 až 2019 päťkrát v rade prestížne ocenenie Motor roka. Koncept vozidla a technológie modelu BMW i8 priniesli ocenenia ako Auto Trophy a Green Mobility Trophy od automobilového časopisu Auto Zeitung, časopis auto motor und sport vozidlu udelil cenu International Paul Pietsch Award a magazín Chip ho vyznamenal ocenením Car Connectivity Award. Anketa All-Wheel Drive Car of the Year priniesla víťazstvo v kategórii World Green Car. Britský časopis Top Gear ako aj britská porota auta roka udelili modelu BMW i8 titul Auto roka. Časopisy Auto Test a Ökotrend udelili vozidlu víťazstvo a ocenenie Auto Test winner in green. Charizmu automobilu a kvalitu jeho dizajnu potvrdili aj tituly, ktoré získal v anketách iFDesign a red dot.

Viacero limitovaných edícií

Špeciálny nádych individuality dodali modelom BMW i8 aj exkluzívne limitované série. Vynímali sa dizajnovými prvkami, ktoré podčiarkovali ich hodnotu medzi vyhľadávanými vozidlami. Začiatkom roka 2016 sa predstavil model BMW i8 Protonic Red Edition. O rok neskôr nasledovali limitované edície modelov BMW i8 Protonic Frozen Black Edition a BMW i8 Protonic Frozen Yellow Edition, ktorá so 100 celosvetovo vyrobenými kusmi zostala najexkluzívnejším výtvorom.

V závode v Lipsku momentálne vzniká 200 kusov vozidiel limitovanej edície BMW i8 Ultimate Sophisto Edition. Jeden z týchto modelov zišiel z linky už v decembri 2019 ako 20 000. kus tohto plug-in hybridného modelu. S takýmto množstvom sa modelu BMW i8 podarilo výrazne prekonať niektoré legendárne športové automobily značky BMW. Medzi pokorenými míľnikmi v histórii športových vozidiel sa nachádza napríklad aj BMW M1, z ktorého sa vyrobilo iba 399 kusov s povolením pre prevádzku na verejných komunikáciách. Za BMW i8 skončilo aj legendárne BMW Z8 roadster, ktoré vzniklo v počte 5 000 kusov.

Koniec výroby už čoskoro

Medzi športovými automobilmi s elektrifikovaným pohonom si BMW i8 roky udržiavalo trhový podiel na úrovni 50 percent. A toto vozidlo si dokáže udržiavať svoju vedúcu pozíciu až do polovice apríla 2020. Potom predajne úspešný automobil s plug-in hybridným pohonom konečne naplno dosiahne označenie, ktoré mu čitatelia časopisu Auto Bild Klassik prisúdili už pár mesiacov po začiatku predaja. Už v roku 2014 ho totiž označili za budúcu klasiku.

Zdroj: tlačová správa (BMW)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
BMW i8: 19 zaujímavostí o najvyhľadávanejšom e-aute internetu
BMW predstavilo konkurenta Tesly Model 3 s dojazdom 600 km a 530 koňmi
BMW zverejnilo detaily o elektrickom SUV „iX3“ s dojazdom 440 km

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

5 komentárov

  1. Aj keď to nikdy nebolo auto pre mňa, pri čítaní článku o BMW i8 ma chytila tak trochu nostalgia a aj pocit, ako ten čas letí ….. Uvidíme, čo predstaví BMW ďalej!

  2. Inak celkom únavná táto tlačová správa ;(
    Mohli ste to aspoň zmodifikovať pan redaktor a pripísať tam aj nejaké reálne neúspechy, lebo inak sa to nedá čítať.

  3. Prosto povedané, neboli veľké predaje… Za 6 rokov 20 000ks málo, a vraj to auto ani nebolo rýchlé, len pekne vyzeralo. Toť vše.

Pridajte komentár