BMW sa pripravuje na výrobu elektrického sedanu i4

0

Koncern BMW informoval, že investuje do svojho mníchovského závodu 200 mil. €, a to kvôli pripravovanej výrobe elektromobilu BMW i4. Čo zatiaľ vieme o tomto elektrickom sedane/fastbacku strednej triedy?

BMW i4 vznikne na základoch na modulárnej koncernovej platforme CLAR. Tá umožňuje jednoduchú integráciu spaľovacích, hybridných aj elektrických pohonných jednotiek. Vyrastú na nej aj všetky nové modelové rady 3 až 7.

Táto platforma bola vyvinutá aj s ohľadom na to, aby umožňovala výrobu elektrických, plug-in hybridných a spaľovacích modelov na jednej výrobnej linke. Tomu je však najskôr nutné prispôsobiť výrobné zariadenia. Produkcia BMW i4 v mníchovskom závode si vyžiada podľa tlačovej správy BMW úpravy, ktoré budú stáť 200 mil. €.

Takáto univerzálna výrobná linka bude flexibilná a umožní okamžite reagovať na výkyvy v dopyte po vozidlách s jednotlivými druhmi pohonu. Jej prestavba je však veľkou výzvou. A to najmä z dôvodu rozličnej architektúry vozidiel. Problematika sa týka najmä karosérie, montáže a inštalácie batérie.

Medzi modelmi i3 a i8, resp. 3 a 5

BMW i4 má vychádzať z novej generácie BMW 4 Gran Coupé. Bude sa teda pravdepodobne jednať o fastback strednej triedy. Podľa dizajnového riaditeľa koncernu BMW Group, Adriana van Hooydonka, má zaplniť medzeru medzi modelmi i3 a i8, resp. radmi 3 a 5. Má mať pritom tradičnejší dizajn ako modely „i“.

RWD aj AWD

Elektrický sedan by mal prísť podľa neoficiálnych informácií na trh pod označením 80 sDrive a 80 xDrive. To by malo znamenať, že by mal byť dostupný s pohonom oboch náprav, ako aj zadným náhonom. “80” by vraj zas mohla symbolizovať kapacitu batérie v kWh.

Ďalšie vyjadrenia van Hooydonka naznačujú, že by mal byť dostupný s viacerými kapacitne odlišnými batériami. Vďaka ním by malo BMW i4 disponovať dojazdom 400 – 600 km, prípadne až do 700 km (WLTP). Horná hranica sa zdá byť veľmi ambiciózna, avšak model má prísť na trh až v roku 2021, tak uvidíme…

Zdroj titulnej fotografie (koncept BMW i Vision Dynamics): Caranddriver

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nové hybridné BMW 3 je 2. najvýkonnejšou verziou a ponúka vyšší e-dojazd
BMW odhalilo svoje prvé elektrické SUV s označením iX3 | Peking 2018
BMW predstavilo koncept elektrického SUV ďalšej generácie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár