Chystané BMW i4 má mať vyšší výkon a dojazd ako Tesla Model 3

4

Podľa mnohých porovnávacích testov sa zdá, že Tesla Model 3 vzala modelu BMW radu 3 korunu kráľa športovo ladených sedanov strednej triedy. Nemecká automobilka však chystá priamu elektrickú odpoveď v podobe BMW i4, ktorý má byť najvýkonnejším modelom radu. Zároveň má ponúknuť vynikajúci dojazd.

Portál Cnet/RoadShow informuje, že sa mu vo štvrtok podarilo získať množstvo nových informácií ohľadom elektrického sedanu strednej triedy BMW i4, ktorý sa zaradí do segmentu, kde patrí Tesla Model 3.

Až 523 konských síl

Elektromobil od BMW má vo vrcholnej verzii ponúknuť výkon až 390 kW (523 k), čím by prekonal okrem svojich spaľovacích súrodencov z radu 3 a 4 aj najvýkonnejší variant Modelu 3 s prívlastkom Performance. Podľa RoadShow to však nebude stačiť na Teslu z hľadiska zrýchlenia z 0 na 100 km/h (okolo 4 s) a maximálnej (el. obmedzenej) rýchlosti (193 km/h).

Tieto nové údaje sa pritom výraznejšie nelíšia od tých oficiálnych, ktoré BMW uverejnilo v rámci tlačovej správy v marci. Podľa nej má BMW i4 ponúknuť zrýchlenie pod 4 s a „maximálku“ 200 km/h.

Vynikajúci dojazd

Možno trošku paradoxne však má BMW pokoriť Model 3 po stránke dojazdu. Jeho 80 kWh batéria má totiž zabezpečiť dojazd až 600 km (WLTP), čo korešponduje s oficiálne proklamovaným dojazdom. To by znamenalo výbornú efektivitu na úrovni Modelu 3 Long Range AWD.

K nej by mali prispieť aj nové batérie „5. generácie“, ktoré majú byť podstatne kompaktnejšie ako súčasné batérie. Celý batériový modul má pritom vážiť okolo 540 kg, čo sa ale nezdá byť málo. BMW i4 má podporovať nabíjanie výkonom 150 kW, pričom na 80 % sa má nabiť za 35 min. V tejto súvislosti sa tiež spomína zisk dojazdu 100 km počas 6 min nabíjania.

RoadShow dodáva, že elektrický sedan bude dostupný vo viacerých verziách, ktoré sa budú líšiť aj výkonom a dojazdom. Spomínané špecifikácie sa budú s najväčšou pravdepodobnosťou vzťahovať na top verziu.

Na „papieri“ to zatiaľ vyzerá s BMW i4 veľmi dobre, aj keď zrejme nepôjde o žiadneho „Tesla killera“. Kým príde na trh, a to v roku 2021, Tesla svoj Model 3 pravdepodobne ešte niekoľkokrát vylepší. O úspechu vozidla pritom zrejme rozhodnú „nižšie“ a cenovo dostupnejšie verzie, o ktorých však zatiaľ nevieme nič.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
BMW chystá množstvo elektromobilov. Aké modely a kedy?
Volvo/Polestar predstavilo reálneho konkurenta Tesly Model 3
Automobilka Audi poodhalila tajuplný elektrický model

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

  1. Pekný bakeliťák… Aj cena bude pekná… V článku sa píše že i4 bude lepšie ako model 3 ale nebude… Wow!!! No nič… Tak počkáme kým vyjde… Dik za info…

  2. No presne, snaží sa prevýšiť, ale aj na 2 roky starý model 3, a 7r starý model S sa stále nič nechytá. Teraz fakt krásne vidieť, ako ich ten Elon nakopol a zahanbil. A aj to, ako nás všetky tie automobilky držali roky v šachu s tými ich všetkými „modernostami“, ktoré v dnešnej dobe smartfonov za 100e vyznievajú naozaj smiešne. Najmä keď si kľudne pýtali za zúfalo fungujúce GPS s polodotykovym (rozumej :treba tuknut 2-3x,aby zareagoval) displejom s rozlíšením 200×300 pixlov o veľkosti 5 palcov vo výbave kľudne aj 800e. Napriek všetkým konštrukčným mucham Tesly, ich fakt predbehla o 10 rokov. Kto by to bol povedal v roku 2009, okrem čitateľov teslamagazinu 😉

Pridajte komentár