BMW i4: Bavori potvrdili v Paríži ďalší plne elektrický model

0

Automobilka BMW potvrdila ďalší čistokrvný elektromobil, a to BMW i4. Stalo sa tak na autosalóne v Paríži, prostredníctvom jej šéfa Haralda Krügera.

Koncern BMW Group má vo svojom portfóliu pomerne dosť elektrifikovaných modelov, jedná sa však prevažne o plug-in hybridy. Chystá však viacero elektromobilov. Po elektrickom MINI, stredne veľkom SUV BMW iX3 a väčšom crossoveri BMW iNext, príde na trh aj model BMW i4.

Ten sa tak oficiálne stane 5. elektromobilom koncernu, keďže od roku 2013 má vo svojom portfóliu aj mestský model BMW i3. Ten prešiel nedávno modernizáciou, keď dostal o 30 % väčšiu batériu a nové doplnky. „I-štvorku“ by však malo predbehnúť plne elektrické BMW 3 G20. To však zatiaľ nebolo oficiálne potvrdené, aj keď existuje dôkaz, že sa už testuje v reálnej premávke.

Elektrická „trojka“ však vyvoláva otázku, do akej triedy bude patriť BMW i4, nakoľko sa odhadovalo, že obsadí segment D, pričom by sa mal postaviť proti Tesle Model 3. Túto úlohu by však malo mať na starosti elektrické BMW 3.

Takže sa zdá, že BMW i4 by sa mohlo zaradiť do nižšej strednej triedy, čomu celkom zodpovedá aj jeho označenie. Na druhej strane, vychádzať by mal z konceptu BMW i Vision Dynamics, ktorý označuje výrobca ako 4-dverové GT a ktoré disponuje silnými parametrami. Takže nižšia stredná trieda so zrýchlením z 0 na 100 km/h za 4 sekundy a dojazdom 600 km (NEDC)?

Trošku sa nám to zamotáva, ale BMW i Vision Dynamics je len koncept, ktorým bude zrejme len dizajnovým základom pre model i4. Jeho pohon je tak skôr víziou možností pohonu budúcich elektromobilov koncernu. Harald Krüger o novom modeli skoro nič nepovedal, okrem toho, že príde na trh v roku 2021. 

Tzn, že bude disponovať elektrickým pohonom 5. generácie s modulárnou architektúrou. Tá umožní podľa BMW použitie batérií s kapacitou 60, 90 a 120 kWh, čo má priniesť dojazd až do 700 km. Pre základnú „i-štvorku“ tak bude vyhradená pravdepodobne 60 kWh batéria. Top verzia by mohla dostať 90 kWh akumulátor.

Nuž, budeme si musieť počkať na ďalšie oficiálne informácie z dielne BMW. Dovtedy sú všetko len špekulácie a dohady.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nové BMW 3: Takto bude vyzerať konkurent Tesly Model 3 z Bavorska
VW, Porsche, Mercedes či BMW sťahujú z predaja svoje plug-in hybridy
BMW odhalilo svoje prvé elektrické SUV s označením iX3 | Peking 2018

Zdroj: Carscoops, titulná fotografia: BMW

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár