BMW ukázalo elektrický sedan i4, ktorý ponúkne dojazd až 590 km

6

Automobilka BMW dnes odhalila svoj elektrický sedan strednej triedy BMW i4, ktorý príde na trh v priebehu tohto roka.

Bavori nám predstavili koncepčnú verziu BMW i4 v marci minulého roka. Aktuálne už odhalili zrejme sériový alebo predsériový model, ktorý pôjde do predaja „v priebehu tohto roka“. A avizujú aj príchod športovej verzie M Performance.

BMW potvrdilo, že ich elektrický sedan strednej triedy, ktorý označujú ako 4-dverové Gran Coupé, bude dostupný vo viacerých verziách. V rámci nich nájdeme model, ktorý ponúkne výkon 390 kW a zrýchlenie z 0 na 100 km/h cca za 4 s (maximum v rámci modelového radu), ako aj model s dojazdom 590 km WLTP (maximum v rámci modelového radu). Je pritom pravdepodobné, že tieto parametre neponúkne rovnaká verzia modelu.

Takže špecifikácie avizované pri predstavení konceptu sa zmenili len minimálne. A to konkrétne v prípade dojazdu, keďže sa pôvodne spomínal o málo vyšší maximálny dojazd 600 km (WLTP).

Nemecká automobilka vtedy tiež uviedla, že maximálna rýchlosť BMW i4 je elektronicky obmedzená na 200 km/h a že v ňom nájdeme batériu s hmotnosťou 550 kg, ktorá poskytne energetickú kapacitu 80 kWh. Ak spomínaný dojazd 590 km (WLTP) dokáže zabezpečiť batéria s takouto kapacitou, budeme môcť hovoriť o naozaj efektívnom elektromobile.

Aké verzie očakávať?

Na ďalšie oficiálne informácie si musíme počkať, nakoľko tie budú podľa BMW zverejnené v najbližších týždňoch. Preto pre zaujímavosť dopĺňame neoficiálne informácie ohľadom možných dostupných verzií BMW i4, ktoré sa objavili koncom minulého roka.

Základná verzia s údajným označením „BMW i435“ má disponovať pohonom zadnej nápravy a výkonom okolo 280 konských síl. Stredná verzia BMW i440 má mať takisto pohon zadnej nápravy, avšak jej výkon by mal byť cca 330 koní, pričom v režime „boost“ môže krátkodobo vzrásť.

Top verziu BMW i4 M50 s pohonom oboch náprav mali Bavori vyladiť na výkon niekde medzi 450 a 460 konských síl (dostupný bude aj režim „boost“). Nuž, uvidíme.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
BMW predstavilo novú technologickú vlajkovú loď: Elektromobil „iX“ s dojazdom cez 600 km
BMW odmeňuje vodičov plug-in hybridov za jazdu na elektrinu
Ani nové BMW iX nedobehne Teslu Model X, tvrdí nemecký automobilový inštitút

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

6 komentárov

 1. Až testy áut v reálnej prevádzke ukážu, čo zo sľubovaného bude pravda všedných dní …. Len aby to tu už bolo, a nebolo sklamaním! 13,56 kWh/ 100 km ? Hmmm, odvážne na 2 tony hmotnosti !!!

 2. Neteším sa na porovnanie BMW i4 a Hyundai Ioniq 6. Technologicky kórejské autá budú lídri. Nemcov možno bude zachraňovať iba lepšie spracovanie kože v interiéri, dlhší sedák a marketing.
  A kde budú strácať?
  V elektrickom pohone. Podstatne lepšej efektívnosti, spoľahlivosti a integrácii. Zadný pohon už nebude výsadou nemeckej prémie.
  Po stránke IT vyspelejší SW a HW. Ako na strane auta, tak aj cloudu. Odozva systému ani nehovorím.
  O rok uvidíme v porovnávacích testoch. Či sa vôbec niečo nájde, v čom sú Nemci lepší pri rovnakej cenovke.

 3. Mne by sa tiež páčil viac nadpis „BMW ukázalo sedan, ktorý sa ambiciózne chce tento rok dotiahnuť na dojazd prvých tesiel.“
  Uvidíme.. Škoda, že zakonzervovany majitelia, ktorí si stále myslia, že si kupujú značku, si neuvedomujú, že tým v podstate len bránia vo vývoji tejto „značky“.

Pridajte komentár