BMW zvyšuje kapacitu batérie modelu i3 o 30 %. Čo dojazd?

0

Po špekuláciách dnes bavorská automobilka oficiálne potvrdila, že zvyšuje kapacitu batérie v modeloch BMW i3 a i3s. A to takmer o 30 %. Môžeme sa tak tešiť z podstatne vyššieho dojazdu a zrejme aj zachovania pôvodnej ceny. Mestský elektromobil sa pritom dočká aj ďalších noviniek.

Prvá verzia modelu BMW i3, ktorá prišla na trh v roku 2013 disponovala 22,6 kWh batériou. O 3 roky sa dočkala batéria vozidla upgradu na 33 kWh. V novembri sa môžeme tešiť na ďalšie zvýšenie kapacity, a to na 42,2 kWh (120 Ah). Ťažšia batéria pritom podľa BMW vôbec neuškodila dynamickým vlastnostiam vozidla.

Dojazd vyjadrený viacerými číslami

Výrobca uvádza v prípade vynoveného BMW i3 dojazd 285 až 310 km podľa normy WLTP. Aktuálna 33 kWh verzia má pritom dosahovať dojazd 235 až 255 km (WLTP). BMW uvádza dojazd aj v starom, menej presnom cykle NEDC. Podľa neho zvládne novinka 359 km, aktuálna verzia zas 290 až 300 km.

bmw i3 dojazd

Športová verzia BMW i3s má zvládnuť na jedno nabitie 270 až 285 km podľa WLTP. Podľa BMW môžeme očakávať od oboch modelov v mestskej premávke pri teplote 20 °C reálny dojazd 260 km (predtým 200 km).

Zmeny v dĺžke nabíjania

Väčšia batéria sa logicky nabíja dlhšie. Avšak BMW zjavne vykonalo upgrade aj v oblasti nabíjania, nakoľko uvádza, že na 50 kW DC rýchlonabíjačke sa novinka nabije na 80 % za 42 min. 33 kWh verzii to pritom trvá 39 min. Tzn., že kapacita batérie stúpla o 28 %, ale čas nabíjania sa predĺžil len o 7,5 %.

Nielen nová batéria

Nová verzia BMW i3 a i3s so 42,2 kWh batériou sa dočká aj nových doplnkov a výbavy. Konkrétne nových farieb laku, dizajnu interiéru „Loft“ či adaptívnych LED svetlometov s funkciou Matrix pre diaľkové svietenie. Neskôr pribudne pre model i3 možnosť objednania športového balíka. Oba modely sa dočkajú bezdrôtového nabíjania smartfónov a možnosti vytvorenia internetového hotspotu.

SÚVISIACE ČLÁNKY:

BMW i3 môže majiteľom zarábať peniaze. Ako “dojná krava”

BMW predstavilo koncept elektrického SUV ďalšej generácie
Dlho očakávaný súboj: Tesla Model 3 Performance vs. BMW M3 | VIDEO

Zdroj (vrátane titulnej fotografie): BMW

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár