BMW i3 kráča s dobou. Dostane väčšiu batériu, ktorá môže zabiť Rexa

0

Jeden z najpredávanejších elektromobilov na svete, BMW i3, nechce prísť o svoje pozície a inovuje svoju techniku. Po facelifte, ktorý priniesol okrem iného aj športovú verziu i3s, sa tentokrát pod kapotu dostane batéria s väčšou kapacitou. Tá samozrejme prinesie väčší dojazd.

„It´s evolution“

Keď prišiel elektromobil BMW i3 na trh v roku 2013, bol vybavený 60 Ah batériou (22 kW). Tri roky na to sa do vozidla dostal 94 Ah (33 kW) akumulátor. Tieto verzie ponúkli, resp. ponúkajú dojazd 190 km, resp. 300 km (NEDC). A už čoskoro sa dočkáme ďalšej evolúcie v podobe 120 Ah batérie (43 kWh).

Aký dojazd môžeme očakávať?

Čisto matematicky, podľa doterajších pomerov kapacity batérie a dojazdu v rámci „optimistického“ cyklu NEDC, môžeme počítať v rámci novej 43 kWh verzie s dojazdom okolo 380 km. Reálna hodnota však bude určite niekde inde.

BMW v prípade svojho aktuálneho modelu (33 kWh) uvádza skutočný dojazd cca 200 km. Novinka by nám tak mohla dať v reálnej kombinovanej prevádzke okolo 255 km. Avšak pri bežnom jazdení v premávke, do ktorej je vozidlo určené, môžeme určite počítať s dojazdom cez 300 km. Kombinovaný dojazd v reálnych podmienkach ťahá nadol hlavne jazda pri diaľničnej rýchlosti, avšak na diaľnica nie je zrovna bežným teritóriom tohto modelu.

bmw i3 120 ah

Zdroj: BMW

Zabije väčšia batéria model REx?

Nová batéria, ktorá prináša väčší dojazd je aj zdrojom špekulácií ohľadom budúcnosti verzie BMW i3 REx. Jedná sa o model, ktorý je vybavený benzínovým 2-valcovým motorom o objeme 0,65 litra. Má výkon 25 kW a funguje ako generátor elektrickej energie, ktorá zabezpečuje vozidlu dodatočný dojazd.

Na jednu 9-litrovú nádrž má prejsť vozidlo o 120 až 150 km (NEDC) viac. V reále je to však menej ako 100 km. Otázka o potrebnosti tohto pomocníka, ktorý však produkuje priame emisie CO2, je v prípade novinky s vyšším dojazdom zrejme na mieste. Veď sa jedná hlavne o mestské vozidlo.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
BMW i8: 19 zaujímavostí o najvyhľadávanejšom e-aute internetu
Bezdrôtová nabíjačka BMW: Nabíjanie je jednoduchšie ako tankovanie
BMW odhalilo svoje prvé elektrické SUV s označením iX3 | Peking 2018

Na trhu už čoskoro

Model BMW i3 120 Ah sa má dostať na prvé trhy na prelome rokov 2018/2019. Spočiatku by mala byť 120 Ah batéria dostupná v rámci príplatkovej výbavy. Neskôr by sa však mala stať štandardom, tak ako to bolo v prípade súčasnej 94 Ah verzie.

Zdroj: Bimmertoday cez BMWBlog

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár