BMW chystá menšie a lacnejšie elektromobily i1 a i2 aj najvýkonnejší model svojej histórie

1

Už budúci rok sa dočkáme elektromobilov BMW postavených na 800-V platforme novej generácie. A podľa aktuálnej správy na nej vyrastú aj menšie a cenovo dostupné elektromobily BMW i1 a i2. Nová e-platforma pritom bude základom aj pre najvýkonnejší a najrýchlejší model v histórii BMW.

Neue Klasse je prvou platformou od BMW navrhnutou špeciálne pre elektromobily. Tzn., že zabezpečí vôbec prvé dedikované elektromobily značky. A vďaka portálu Autocar sa dozvedáme, že vo vývoji sú aj menšie elektrické modely i1 a i2, vďaka ktorým budú mať zákazníci k dispozícii cenovo dostupnejšie elektro-bavoráky.

Autocar v tejto súvislosti uvádza, že podľa ich zdrojov blízkym BMW dostali vyvíjané modely i1 a i2 zelenú a dostanú sa na trh. Očakáva sa, že BMW i1 bude hatchback alebo sedan a BMW i2 kompaktný crossover, ktorý dostane aj variant coupé. I-dvojka má byť pritom duchovným nástupcom modelu BMW i3, ktorý sa prestal vyrábať v roku 2022.

Produktový šéf BMW Bernd Körber pre Autocar povedal, že modely radu 1 a 2 sú nevyhnutné pre rast značky a spojenie sa s mladšou generáciou zákazníkov. Elektromobily BMW i1 a i2 majú vyrásť na variante e-platformy BMW Neue Klasse s názvom NBx, ktorá na rozdiel od variantu platformy pre väčšie e-vozidlá ponúkne v základe pohon prednej nápravy. 800-V el. architektúra však zostane zachovaná.

Na najmenšie a cenovo najdostupnejšie elektromobily od BMW si však ešte počkáme, keďže prednosť dostanú väčšie Neue Klasse modely. Uvedenie modelu BMW i1 na trh má byť naplánované na rok 2027 a model BMW i2 má prísť rok na to.

Najvýkonnejšie a najrýchlejšie BMW v histórii

Platforma Neue Klasse obslúži rôzne druhy elektromobilov. Vyrastú na nej totiž aj modely z divízie BMW M. A už dlhšie vyvíjaný prvý plne elektrický model BMW M sa stane najvýkonnejším a najrýchlejším sériovým modelom značky BMW, informuje portál Motortrend.

Oficiálne fotografie aj aktuálne informácie nasvedčujú tomu, že týmto modelom bude nové elektrické BMW M3. Teda športový sedan strednej triedy. BMW už skôr prezradilo, že vyvíjaný model má až 4 elektromotory, čo aktuálne pre Motortrend potvrdil šéf divízie BMW M, Frank van Meel.

bmw neue klasse concept

BMW Neue Klasse Concept. Zdroj: BMW

BMW už skôr naznačilo, že elektrické M-ko ponúkne výkon až 1 000 kW. A aktuálne sa dozvedáme, že BMW “iM3” by malo zrýchliť z 0 na 100 km/h pod 3 s. O trvalý vysoký výkon bez prehrievania sa pritom postará batéria s inou ako štandardnou chémiou, ako aj pokročilejší batériový chladiaci systém. A aj na prvé elektrické M-ko si počkáme, keďže model by mal debutovať v roku 2026 alebo 2027.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
BMW predstavilo predobraz svojho prvého elektromobilu novej generácie
BMW iX má dojazd takmer 1 000 km vďaka duálnej batérii od ONE
Mini predstavilo e-crossover Aceman a BMW zmodernizovalo e-sedan i4
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Tento svet je zvrátený až na neuverenie !!! Elektromobilita má priniesť zníženie emisií a tým záťaž našej planéty. AUTOMOBILKY však ako šialené v prvom rade vyvíjajú a vyrábajú 2 až 3 tonové opachy s výkonom 300 až 1.000 kW, ktoré spotrebujú na ich výrobu a prevádzku viac energie, ako dve až tri malé autá so spaľovacím motorom Euro 6! PROSTE ŠIALENCI IDÚCI BEZOHLADNE ZA SVOJIM ZISKOM ….

Pridajte komentár