BMW i Vision Dee predvádza technológie novej generácie elektromobilov

2

BMW i Vision Dee predstavuje štúdiu futuristického sedanu strednej triedy. Označenie Dee pritom znamená Digital Emotional Experience (Digitálny Emocionálny Zážitok) a prináša nové technológie ako rozšírená a zmiešaná realita, fygitálna ikona (napr. vizuálna zmena „tváre“ vozidla) či automatická zmena farby karosérie. A minimálne niektorých z nich sa máme dočkať v chystanej novej generácii elektromobilov NEUE KLASSE.

Digitálne funkcie v budúcnosti výrazne presiahnu úroveň toho, čo dnes poznáme ako hlasové ovládanie a asistenčné systémy vodiča. Napr. Head-up displej sa natiahne na celú šírku čelného skla a poskytuje náhľad na ďalšiu generáciu vozidiel. Od roku 2025 sa táto inovácia stane dostupnou súčasťou modelového radu vozidiel NEUE KLASSE.

Rozšírená a zmiešaná realita

Zmiešaná realita v spojení s pokročilým Head-up displejom predstavuje digitálnu novinku a centrálny ovládací prvok štúdie BMW i Vision Dee. Využíva skryté ovládače na ovládacom paneli, pričom vodiči sa sami môžu rozhodnúť, koľko digitálneho obsahu si chcú zobraziť na pokročilom BMW Head-up displeji.

Výber v piatich krokoch siaha od analógových informácií o jazde, cez obsah z komunikačných systémov, premietanie rozšírenej reality, až po vstup do virtuálnych svetov. Na postupné potlačenie okolitej reality môžu poslúžiť aj zatmaviteľné okná.

BMW i Vision Dee prinesie premietanie informácií na celú šírku čelného skla a na najväčšiu možnú plochu. Tá sa stane obrazovkou až po aktivovaní. Spoločnosť BMW Group tak odhaľuje obrovský potenciál projekčnej technológie a štúdia BMW i Vision Dee ukazuje, ako v budúcnosti možno pokročilý Head-up displej využiť na zobrazovanie a ovládanie. Štandardná produkčná verzia prvku BMW Head-up displej so zobrazovaním na celú šírku čelného skla sa od roku 2025 predstaví vo vozidlách z modelového radu vozidiel NEUE KLASSE.

Vozidlo dokáže meniť svoju vizuálnu „tvár“

Digitálny zážitok sa začína už na vonkajšej strane vozidla s na mieru upravenými uvítacími animáciami, ktoré spájajú grafické prvky, svetelné a zvukové efekty. Prirodzený jazyk slúži ako najjednoduchšia a najintuitívnejšia forma interakcie umožňujúca dokonalé porozumenie medzi ľuďmi a ich vozidlami. Svetlomety a uzatvorená ľadvinová maska chladiča BMW spoluvytvárajú na jednotnom podklade fygitálnu (spojenie fyzického a digitálneho) ikonu, čím vozidlu umožňujú vytvoriť rôzne výrazy tváre.

bmw i vision dee

Zdroj: BMW

To znamená, že BMW i Vision Dee dokáže ľudí osloviť a zároveň vizuálne vyjadriť nálady ako radosť, údiv  či súhlas. Pre ešte viac na mieru vytvorenú uvítaciu animáciu dokáže vozidlo BMW i Vision Dee premietnuť vodičovho avatara priamo na bočné okno.

Pokročilejšie zmeny farby karosérie

Elektromobil BMW i Vision Dee, na rozdiel od jednoduchého prepínanie medzi bielou a čiernou, po novom predvádza viacfarebný, plne variabilný a individuálne nastaviteľný exteriér. Film v podobe ePaper od firmy E Ink, partnera spoločnosti BMW Group, ktorý sa nanáša na karosériu, umožňuje zmenu farby karosérie. Paleta pritom teraz obsahuje až 32 farieb.

bmw i vision dee

Zdroj: BMW

Povrch karosérie BMW i Vision Dee pokrýva 240 samostatne ovládateľných panelov E Ink. Vďaka tomu sa v priebehu sekundy môže na vozidle zobraziť a vymeniť takmer nekonečné množstvo vzorov.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nové elektromobily od BMW budú mať výkon až 1 000 kW a rýchlo-nabíjateľné batérie s kapacitou až 150 kWh
Nové „vstupné“ elektrické BMW, model iX1, má slovenský „cenník“ aj oficiálne špecifikácie
BMW M spúšťa testy koncepčného elektromobilu so 4-motorovým pohonom

Zdroj: tlačová správa (BMW Group)

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

2 komentáre

  1. Hlavne nenarazit, inak sa z ceny opravy poserieme..napokon ako uz aj dnes pri bavorakoch.
    Na jednu stranu to moze byt pekne, zmenit si farbu auta. Len co na to policajti ?
    Inak klasika..bmw = drahe namachrovane ‚ozdobne‘ auto pre tzv. „Ukazovacov sa“.
    Inak ma tie ich SUV neskutocne sklamali komfortom, priestorom i kufrom. To uz aj v twingu bolo snad viac miesta ako v tych 2-tonovych premotorizovanych tankoch.

Pridajte komentár