BMW a VW avizujú množstvo nových elektromobilov a ich vysoký predajný podiel

1

Automobilky BMW Group a Volkswagen aktuálne pri príležitosti predstavenia svojich hospodárskych výsledkov za rok 2022 hovorili aj o plánoch v oblasti elektromobility. A to vrátane chystaných elektrických modelov. Čo máme v tomto smere očakávať?

Koncern BMW Group dnes uviedol, že tento rok očakáva 15-percentný podiel plne elektrických vozidiel v rámci svojho celkového predaja. Budúci rok to má byť min. 20 %, v roku 2025 25 % a rok na to cca 33 %. 50-percentná hranica má byť prekonaná pred rokom 2030.

V roku 2025 BMW očakáva, že sa im podarí dosiahnuť míľnik 2 mil. predaných elektromobilov (kumulatívne). A do roku 2030 chce zákazníkom dodať celkovo 10 mil. plne elektrických vozidiel. Značky MINI a Rolls-Royce sa pritom stanú čisto elektrickými, a to začiatkom budúcej dekády, resp. v roku 2030.

Plány by teda boli, na ich naplnenie však bude potrebné rozšírenie portfólia elektromobilov. V tomto smere koncern BMW Group avizuje na tento rok sedan a „kombík“ strednej triedy BMW i5, kompaktný crossover BMW iX2, subkompaktný kabriolet MINI Cooper SE Cabrio, luxusné kupé Rolls-Royce Spectre a mali by to stihnúť aj kompaktný crossover MINI Countryman EV a druhá generácia subkompaktného hatchbacku MINI Cooper SE. A budúci rok sa dočkáme aj crossoveru MINI Aceman, ktorý sa zaradí pod model Countryman.

Hlavná elektrická ofenzíva však príde až s modelmi postavenými na prvej platforme od BMW navrhnutej špeciálne pre elektromobily – Neue Klasse. Prvé vozidlá novej generácie sa začnú vyrábať v druhom polroku 2025, pričom v nasledujúcich 24 mesiacoch má prísť na trh minimálne 6 modelov. Prvými z nich budú modely typu „SAV“ (SUV) a sedan strednej triedy.

VW avizuje „10“ nových elektromobilov do roku 2026

Značka Volkswagen aktuálne uviedla, že do roku 2030 očakáva 80-percentný podiel plne elektrických vozidiel v rámci svojho celkového predaja v Európe. V Severnej Amerike to má byť 55 %. Na tejto ceste jej pomôžu aj chystané elektromobily. Avizuje pritom, že do roku 2026 uvedie na trh 10 nových modelov.

Toto číslo je však prehnané, keďže medzi ne počíta faceliftovaný kompaktný hatchback ID.3 aj jeho športovo ladenú verziu GTX či mikrobus/van ID. Buzz s predĺženým rázvorom. A ďalšími modelmi budú okrem iných sedan strednej triedy Volkswagen ID.7 a subkompakt Volkswagen ID.2 „s cenou začínajúcou pod 25 000 €“.

Zdroje: BMW Group, VW

SÚVISIACE ČLÁNKY:
MINI predstavilo špecifikácie 3 nových elektromobilov Aceman, Cooper „2“ a Countryman
VW poodhalil elektrickú limuzínu ID.7 s dojazdom 700 km
Nové elektromobily od BMW budú mať výkon až 1 000 kW a rýchlo-nabíjateľné batérie s kapacitou až 150 kWh

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Už po článku o Audi, Posche a VW z 13.03.2023 nebol žiadny komentár! Teraz sa po článku o BMW a VW situácia opakuje! Že by neboli hodní žiadneho komentára? ….

    Potom to bude mať koncern VW a BMW u nás do budúcnosti ťažké! ….

Pridajte komentár