BMW predstavilo novú koncepčnú elektro-kolobežku aj trojkolesový e-bike

2

Koncern BMW Group sa čoraz viac angažuje aj v oblasti mikromobility, čoho dôkazom sú aj nové koncepty elektrickej kolobežky CLEVER COMMUTE a e-trojkolky, resp. cargo elektrobicykla DYNAMIC CARGO.

BMW prináša štúdiu elektrickej kolobežky „Concept CLEVER COMMUTE“, ktorá sa ľahko zloží pre prepravu v hromadnej doprave a/alebo v aute a je bez akýchkoľvek kompromisov v oblasti stability jazdy. V režime hromadnej dopravy sa plošina na nohu zloží po stranách smerom hore a zadné koleso sa zdola otočí do vzniknutého otvoru.

Tento mechanizmus podstatne skráti rázvor e-kolobežky CLEVER COMMUTE, takže je ju možné bez ťažkostí previezť aj na eskalátore. Toto je dôležitá požiadavka, ak trasa zahŕňa napr. cestu metrom. Aj v tomto režime je možné kolobežku tlačiť pomocou koliesok, podobným spôsobom ako nákupný vozík. Motor integrovaný do predného kolesa dodáva elektrický impulz, ktorý pritom zjednoduší tlačenie do kopca.

Kompaktné rozmery v zloženom stave umožňujú vziať elektrickú kolobežku do akéhokoľvek vozidla hromadnej dopravy. A v zloženom stave sa ľahko vojde aj do batožinového priestoru malých vozidiel. Väčšie batožinové priestory pojmú aj viac kusov, čo sa hodí pri rodinných výletoch.

3-kolesový e-bike

Kľúčovým komponentom štúdie trojkolesového elektrobicykla „Concept DYNAMIC CARGO“ je hlavný predný nakláňajúci sa rám, ktorý je spojený so zadnou časťou pomocou vahadlovej nápravy. Zadná časť zostáva v zákrutách stabilná a nenakláňa sa smerom k ceste. Poháňa ho elektrifikovaná pohonná jednotka, ktorá sa aktivuje hneď, ako jazdec šliapne na pedál a poháňa zadné kolesá.

Zadné kolesá s pevným uchytením poskytujú nielen väčšiu jazdnú stabilitu pri všetkých poveternostných podmienkach v porovnaní s dvojkolesovými bicyklami, ale sú aj základňou pre univerzálnu prepravnú plošinu v štýle pick-up. Tú je možné vybaviť inovatívnymi modulovými doplnkami na prevoz batožiny a/alebo detí. Princíp modulového dizajnu dláždi cestu pre mnoho ďalších možností využitia. A je tu aj možnosť pridania modulového systému na ochranu pred nepriaznivým počasím.

Obe mikro-vozidlá boli navrhnuté pre dojazd približne 20 kilometrov, pričom ich batériu je možné vybrať a nabiť doma. Samotná spoločnosť BMW Group sa ich nechystá vyrábať, s potenciálnymi partnermi však rokuje o licenčnej produkcii.

Zdroj: tlačová správa (BMW)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Škoda predstavila aj kríženca elektrobicykla a elektromotorky
Americká armáda testuje elektrickú „kolobežku“ s cenou automobilu
Tesla by mohla vyrábať elektrobicykle, hovorí Elon Musk

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

2 komentáre

  1. V BMW majú vskutku zaujímavý dizajnový team… Najprv čumák novej M3, M4 a potom toto. Každopádne, dobrý počin. Len poznamenám, že na Kia EV6 si tieto elektricke srandy aj dobijete zo zástrčky 🙂

  2. Ja len rýpnem, že koncern BMW Group sa čoraz viac angažuje aj v oblasti nákupu článkov na tomto portáli.
    Namiesto manipulácie, by radšej mohli investovať do zlacnenia výroby a teda prepustiť zopár tých dinosaurov, čo brzdia vývoj u nich… ak nechcú skrachovať v EÚ ako prvá automobilka.

Pridajte komentár