Pamätáte sa? BMW predstavilo predchodcu elektromobilu i3 pred 27 rokmi

1

Len po 10 mesiacoch vývoja predstavila automobilka BMW v roku 1991 mestský elektromobil s označením BMW E1. Ten by nebol úplne stratený ani v dnešnej dobe, pričom sa ním inšpiroval aj model BMW i3.

Elektromobil BMW i3 sa teší veľkej priazni. Veď v novembri 2017 sa vyrobil už jeho stotisíci kus. Málokto však vie, že tento model mal svojho predchodcu. Mníchovská automobilka totiž pred 27 rokmi predstavila malý mestský elektromobil E1. Jeho vývoj mala na starosti dcérska spoločnosť BMW Technik GmbH. BMW E1 dosahovalo dojazd až 200 km, a to podľa predchádzajúcej verzie súčasného cyklu NEDC. Vďačilo za to 19 kWh sodium-sulphur (sodík-sírovej) batérií. O slušnú maximálnu rýchlosť 120 km/h sa staral len 32 kW elektromotor. Nabíjací port BMW E1 bol ukrytý v pravej „obličke“ prednej masky.

bmw e1

Zdroj: BMW

SÚVISIACE ČLÁNKY: 
Elektrobicykel BMW v limitovanej edícii á la BMW i8 /
Porovnávací test kompaktných elektromobilov: BMW i3, VW e-Golf, Nissan Leaf a Hyundai Ioniq

Spoločné črty s BMW i3

Keďže batéria nie príliš výkonného elektromobilu BMW E1 vážila 180 kg, inžinieri sa snažili vykompenzovať jej hmotnosť použitím netradičných materiálov karosérie. Rám bol z lisovaných hliníkových profilov, pričom panely karosérie boli plastové. Vonkajší plášť tvorila kombinácia hliníka a plastu. Podobne ako v prípade súčasného modelu BMW i3. Ďalšou spoločnou črtou oboch modelov bol vzhľadom na vonkajšie rozmery prekvapivo bohatý vnútorný priestor.

Len na demonštráciu technologického pokroku

Elektromobil BMW E1 však nikdy nemal ambície týkajúce sa sériovej výroby. Mal slúžiť iba na demonštráciu technologického pokroku automobilky v oblasti elektrického pohonu. Žiaľ osud bol k poslednému modelu BMW E1 krutý, keď ten zhorel počas nabíjania aj s časťou priľahlej budovy.

P.S.: Nepripomína vám maskota Alzy? 🙂

Zdroje: Insideevs, TheTruthAboutCars, titulná fotografia: BMW

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |