BMW a Mercedes údajne chystajú alianciu, najmä kvôli elektromobilite

1

Podľa zdrojov blízkych nemeckým automobilkám, rokujú koncerny BMW a Daimler, pod ktorý patrí značka Mercedes-Benz, o vzájomnej spolupráci. V rámci nej majú zdieľať napríklad technológie elektrického pohonu, autonómnych systémov či spoločne nakupovať batérie do elektromobilov.

Hlavným cieľom vzájomného prepojenia dvoch veľkých konkurentov má byť podľa Bloombergu najmä znižovanie nákladov na vývoj nových technológií. Obe nemecké automobilky sú pod veľkým tlakom, a to vplyvom emisných cieľov či kvót. Z tohto dôvodu musia investovať veľké peniaze do elektrifikovaných vozidiel.

Dôsledkom toho očakávajú výrobcovia pokles ziskov, čo chcú eliminovať vzájomnou spoluprácou na vývoji kľúčových komponentov, ako aj spoločným, výhodnejším nákupom strategicky dôležitých súčastí vozidiel, ako sú napríklad batérie do elektromobilov.

Daimler nedávno vyhlásil, že si zmluvne zaistil batérie v hodnote 20 miliárd €, a to do roku 2030. V lete zas BMW informovalo, že si zabezpečilo batérie u čínskej spoločnosti CATL, a to v hodnote 1 miliardy €. Spoločnými silami by si však určite dokázali vyjednať výhodnejšie veľkoobjemové kontrakty, pričom by si nemuseli „kradnúť“ dodávateľov.

Spoločná nabíjacia sieť a carsharing

BMW a Daimler sa už pritom oficiálne dohodli na vytvorení spoločného podniku v oblasti mobility. Čakajú už len na jeho chválenie príslušnými protimonopolných úradmi. Súčasťou dohody je zlúčenie platforiem pre zdieľanie áut Car2Go a DriveNow, ako aj spoločné využívanie najväčšej siete nabíjacích staníc ChargeNow.

Elektromobilita spája viaceré značky

Ako sme už spomínali, tranformácia automobiliek smerom k elektromobilite prináša zvýšené výdavky. Preto BMW a Daimler nie sú jedinými spoločnosťami, ktoré chcú vzájomne spolupracovať na súvisiacich technológiách.

VW + Ford

O vzájomnom prepojení rokujú napríklad koncerny Volkswagen a Ford. Ich spolupráca má zahŕňať vývoj elektrických dodávok a autonómnych systémov. Minulý rok zas vytvorili spoločnosti Toyota, Mazda a Denso spoločný podnik, v rámci ktorého pracujú na technológiách pre elektrické vozidlá.

Tesla + Mercedes?

Zaujímavú spoluprácu pripustil aj Elon Musk. Ten sa vyjadril, že osloví Daimler v súvislosti so vzájomnou spoluprácou Tesly a Mercedesu na elektrickej dodávke typu Sprinter. O niečo dávnejšie pribrala pod svoje krídla aliancia Renault-Nissan automobilku Mitsubishi, a to zrejme aj kvôli ich pokročilej plug-in hybridnej technológii.

Zdroj titulnej fotografie: Netivist 

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Opätovné prepojenie Tesly a Mercedesu je možné, hovorí šéf Daimleru
Mercedes-Benz chystá do roku 2022 až 130 elektrifikovaných variantov áut
BMW sa pripravuje na výrobu elektrického sedanu i4

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár