BMW predstavilo futuristický elektro-skúter, ktorý sa nestratí ani na diaľnici

0

Keď BMW v minulosti predstavilo koncept elektrického skútra Motorrad Concept Link, ťažko sa verilo tomu, že sa dočkáme podobnej sériovej verzie. To sa však deje, pričom na trh príde pod menom BMW CE 04.

BMW CE 04 neponúka len zaujímavý futuristický dizajn, ale aj zaujímavú techniku a parametre. Podľa výrobcu využíva najmodernejšie technológie, vrátane batériových článkov, aké nájdeme v chystanom elektrickom SUV novej generácie BMW iX. A elektromotor skútra vychádza z motorov, ktoré sa používajú v elektrifikovaných automobiloch bavorskej značky.

Špecifikácie

V ponuke budú 2 výkonové varianty, a to s 23 a 31 kW. Elektromotor s permanentným magnetom je pritom umiestnený v ráme medzi batériou a zadným kolesom. Silnejšia verzia zrýchli z 0 na 50 km/h za 2,6 s. Elektrický skúter však vie ísť aj podstatne rýchlejšie, nakoľko maximálna rýchlosť oboch verzií sa zastaví na hodnote 120 km/h.

Batéria skútra má kapacitu 8,9 kWh a podľa BMW zabezpečí dojazd okolo 130 km. Menej výkonná verzia má ponúknuť nižší dojazd, a to 100 km. Takže je možné, že má batériu s menšou kapacitou alebo časť kapacity je softvérovo „uzamknutá“. Nič z toho však Nemci vo svojej tlačovej správe nespomínajú.

Plné nabitie batérie z bežnej zásuvky trvá 4 hod 20 min. Dá sa priplatiť aj za výkonnejšiu palubnú nabíjačku (6,9 kW), ktorá na príslušne výkonnej nabíjacej stanici skráti nabíjanie na 1 hod 40 min (z 20 na 80 % to trvá 45 min.)

Výbava

Elektrický skúter BMW CE 04 okrem iného disponuje systémom ASC (Automatic Stability Control), ABS najnovšej generácie, dvojkotúčovou brzdou vpredu a jednokotúčovou vzadu, plne LED-kovými svetelnými zdrojmi a po priplatení napr. aj systémom DTC (Dynamic Traction Control) alebo adaptívnymi svetlometmi.

V štandarde má jazdec na výber jazdné režimy „ECO“, „Rain“ a „Road“. Za príplatok je k dispozícii „Dynamic“ mód pre „ešte väčšiu radosť z jazdy“. Podvozok je pritom „smerovo stabilný“ a má 1-dielny trubkový hlavný rám. Elektrický skúter ponúka aj 10,25“ TFT displej s integrovanou mapovou navigáciou či aktívne odvetrávanú priehradku pre nabíjanie smartfónu.

Nuž, BMW CE 04 (nielen) vyzerá veľmi zaujímavo. Sme však zvedaví na ceny. Tie ale BMW zatiaľ neprezradilo.

DOPLNENÉ: V USA začína cena BMW CE 04 na 11 795 $ bez DPH (cca 9 970 €).

Zdroj: BMW

SÚVISIACE ČLÁNKY:
BMW zverejnilo špecifikácie a ceny nových elektromobilov i4 a iX
Už aj BMW má elektrickú kolobežku – „E-Scooter“. A nielen to
Alza si objednala 4 ťahače Tesla Semi a spustila predaj elektrického „prasaťa“

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár