Elektrický obojživelník BeTriton je krížencom trojkolky, karavanu a člnu s cenou menšieho auta

3

Lotyšský startup BeTriton chce začať dodávať svoj rovnomenný obojživelný elektromobil tento rok. Ide o vozidlo, ktoré kombinuje trojkolku, karavan a čln. Podľa výrobcu prinesie revolúciu v rámci udržateľného cestovania v prírode.

Elektrifikácia nielenže preniká do v podstate všetkých oblastí spojených s mobilitou, umožňuje tiež vývoj a výrobu netradičných typov vozidiel. A dobrým príkladom je aj multifunkčný elektromobil BeTriton. Ten síce spadá do kategórie trojkolesových elektrických mopedov (L2e), je ho však možné využiť ako čln a karavan, resp. obytné vozidlo.

BeTriton s rozmermi 3,95 x 1,45 x 1,75 m (dĺžka x šírka x výška) a hmotnosťou 250 kg odvezie 2 osoby, pričom 2 osoby sa v ňom aj vyspia. Je vybavený solárnymi panelmi s výkonom 100 W, vonkajším a vnútorným osvetlením či 4 USB portami s funkciou nabíjania. Výrobca tiež spomína vykurovanie a klimatizovanie. A za príplatok je dostupný napr. sklopný kuchynský stôl či zvukový systém.

Výkon v režime cestnej trojkolky je 750 až 1 500 W, v režime lode (transformácia z trojkolky trvá cca 5 min) je dostupných 1 150 W, vďaka čomu vozidlo dosiahne maximálnu rýchlosť 25 km/h, resp. 5 km/h. V závislosti od podmienok má 2,6-kWh li-ion batéria zabezpečiť dojazd 50 až 100 km (na ceste), resp. 20 až 40 km (na vode).

Dostupnosť a cena

Spoločnosť BeTriton na svojom webe uvádza, že výroba ich obojživelného elektromobilu začne začiatkom tohto roka. Takže teoreticky by už mohol byť vo výrobe alebo tam smeruje. Prvé dodávky v rámci Európy majú byť spustené tento rok. Vozidlo je možné aktuálne predobjednať, pričom výška zálohy je 100 € za zostavené vozidlo, resp. 50 € za „skladačku“ (kit, ktorý je potrebné zložiť po dodaní).

Základná cena elektromobilu BeTriton bola stanovená 14 500 € bez DPH a nákladov na dodanie. „Skladačka“, ktorá má byť dostupná neskôr (budúci rok), má začínať na cene 4 500 € bez DPH a nákladov na dodanie. V lete tohto roku má byť BeTriton tiež dostupný na prenájom.

Zdroj: BeTriton 

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elektrický obytný tuk-tuk z „Aliexpressu“ stojí menej ako 5 000 $
Holanďania predstavili obytné auto budúcnosti s údajným 730-km solárnym dojazdom
Šéf Tesly naznačil, že by mohli spraviť obojživelný Cybertruck

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

Pridajte komentár