Benzín, nafta alebo elektrina, defekt môže potrápiť každého

1

Defekt je vo všeobecnosti neúmyselné prepichnutie pneumatiky. Dôvodom môže byť ostrý predmet, cez ktorý auto prešlo, príliš veľký nápor na pneumatiku alebo jednoducho jej opotrebovanie. Nech už je však dôvod akýkoľvek, s týmto problémom sa môže stretnúť ktorýkoľvek motorista bez ohľadu na to, čo má pod kapotou.

Výmena pneumatiky – hever na auto je nevyhnutnosť

Na výmenu pneumatiky na cestách potrebujete samozrejme rezervnú pneumatiku a náradie, ktoré by malo byť súčasťou vašej výbavy rovnako ako výstražný trojuholník alebo autolekárnička. Práve výmena „deravej“ gumy je najbežnejším riešením defektu na cestách. Jedná sa však zároveň aj o najšpinavší spôsob, takže sa neváhajte vyzbrojiť aj kvalitnými rukavicami.

Rezervnú pneumatiku spolu s nevyhnutným náradím nájdete v kufri pod koberčekom. Náradie je obvykle vložené a zaistené v samotnej rezerve, takže je nutné najskôr všetko odistiť. Na rezervnej pneumatike si treba všimnúť akého je typu. Môžete sa stretnúť s týmito typmi rezerv:

  • Plnohodnotná rezerva – bežne obuté koleso, s ktorým sa nemusíte pri jazde obmedzovať.
  • Dojazdová rezerva – koleso slúži len na dojazd k vášmu cieľu a nesmiete s ním prekročiť rýchlosť 80 km/h.

Súčasťou náradia je aj zdvihák na auto, ktorý budeme potrebovať ako prvý. Bežnou súčasťou výbavy je nožnicový zdvihák, ktorý postačí na každú bežnú výmenu. Môžete však investovať a kúpiť hydraulický zdvihák, vďaka ktorému je dvíhanie jednoduchšie. Ak potrebujete zohnať nový hever, určite si prezrite testy a recenzie heverov, ktoré vám s výberom pomôžu.

Pred dvíhaním auta povoľte skrutky vymieňaného kolesa. Zdvihák následne položte pod auto tak, aby sa pri dvíhaní zapieral o podvozok a nie o karosériu. Nesprávne uloženie heveru môže spôsobiť poškodenie laku či dokonca preliačenie karosérie. Po úspešnom nadvihnutí auta môžete odskrutkovať všetky skrutky kolesa a koleso dať z nápravy dole. Do nápravy vložte rezervné koleso tak, aby boli diery na kolese v rovine s dierami na náprave. Skrutky postupne zaskrutkujte naspäť, avšak nie na doraz. Hever môžete v tejto chvíli uvoľniť a zložiť. Posledným krokom je dotiahnutie skrutiek.

Ako na defekt bez výmeny pneumatiky?

Rezerva býva bežnou výbavou každého auta, ale pokiaľ sa potrebujete zbaviť defektu bez výmeny kolesa, existuje niekoľko možností. Oprava defektu bez rezervy by mala byť hračkou pre každého motoristu. Na výber máte z týchto možností:

  • Sprej na defekt
  • Opravná sada defektu pneumatiky
  • Sada na defekt s kompresorom
  • Oprava pomocou knôtu

Je na vás, ktorá z týchto metód bude pre vás najkomfortnejšia. Každá z nich totiž prináša rôzne výhody a nevýhody. Správne náradie v dielni alebo na cestách vám môže značne uľahčiť malé opravy na aute a prispieť tak k väčšiemu pohodliu pri jazde. Ak hľadáte hevery na auto, autodoplnky či vybavenie dielne, odporúčame vám využiť nezaujaté testy a porovnávače ako napríklad necenzurovane.sk.

Zdroj: platená inzercia

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Jeden komentár

Pridajte komentár