Obrovský batériový systém od Tesly sa činil po výbuchu v uhoľnej elektrárni

7

Batériové úložisko Hornsdale Power Reserve, ktoré tvoria priemyselné batérie a systémy od spoločnosti Tesla, opäť preukázalo svoju veľkú dôležitosť a potvrdilo viac ako sľubnú budúcnosť podobných systémov.

Hornsdale Power Reserve je priemyselné batériové úložisko, ktoré ukladá elektrickú energiu vyrobenú priľahlou veternou farmou v Južnej Austrálii. Vďaka veľkým prínosom a expresne rýchlej návratnosť investícií sa dočkalo rozšírenia, keď jeho výkon vzrástol zo 100 na 150 MW a kapacita zo 129 na 193 MWh, pričom svojho času išlo o najväčší systém tohto druhu na svete.

Systém Hornsdale Power Reserve za svoju nie dlhú existenciu už viackrát pomohol k stabilizácii tamojšej elektrickej siete a ochránil množstvo domácností pred výpadkami elektriny. No a to sa opäť stalo aj nedávno, keď došlo k explózii v uhoľnej elektrárni Callide Power Station v Queenslande.

Výbuch pritom spôsobil hromadné výpadky elektriny. A to od hranice Nového Južného Walesu až po Cairns. Výpadok sa týkal vyše 470 000 zákazníkov, najmä preto, že explózia mala kaskádový účinok na rozvodnú sieť v Queenslande, informuje Teslarati.

Rýchla výpomoc

Dôsledkom výbuchu bola frekvenčná odchýlka, ktorá musela byť nevyhnutne vyriešená. A práve tu vstúpila do hry „obrovská Tesla batéria“ Hornsdale Power Reserve, ktorá pozostáva z priemyselných batériových úložísk energie Tesla Powerpack. Využité pritom boli viaceré nástroje, vrátane tzv. syntetickej zotrvačnosti, ktoré pomohli spomaliť frekvenčné zmeny.

Hornsdale Power Reserve zareagovalo na prepad frekvencie na hodnotu 49,6 Hz len za 2 s. A ešte rýchlejšie boli v tomto smere dva invertory tohto zariadenia, ktoré podporujú funkciu syntetickej zotrvačnosti. Tie totiž dosiahli špičkový výkon cca tretinu sekundy pred „zvyškom batérie“, uvádza Renew Economy.

Dr. Behrooz Bahrani z Monash University v tejto súvislosti povedal, že už je jasné, že batériové úložiská môžu poskytnúť zotrvačnosť a systémovú stabilitu. A dodal, že treba premyslieť, čo všetko ešte batérie dokážu a nie sa sústreďovať len na napodobňovanie synchrónnych generátorov.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla buduje najväčšiu „li-ion batériu“ na svete, ktorá má ušetriť 100 mil. $
Najväčšia e-chem batéria sveta od Tesly si na seba „zarobila“ cca za 2 roky
Divízia Tesla Energy by vraj mohla mať hodnotu biliónov dolárov

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

7 komentárov

  1. Áno, to je tá super recyklácia batérie… Takže okrem vrakovisk budeme budovať takéto nezmyselné systémy. Tak by žiarovka zhasla. A čo?! Trošku vypnutia nezaškodí. Nemocnice majú tak či tak založené zdroje.

Pridajte komentár