„Revolučné 5-minútové“ batérie od StoreDot testuje 15 svetových automobiliek. Ich výroba má byť na ceste

2

Izraelský batériový startup StoreDot, v ktorom majú podiely aj svetové automobilky, nám už roky sľubuje „revolučné“ batérie, pričom vyzdvihuje extrémne rýchle nabíjanie. A aktuálne oznámil, že ich batérie a systémy XFC už testuje viac ako 15 svetových automobiliek a že pripravuje výrobu prvej generácie svojich batérií.

Spoločnosť StoreDot sama seba opisuje ako „priekopníka v oblasti extrémne rýchleho nabíjania vysokoenergetických batérií pre elektromobily„. Známa je pritom najmä tým, že sľubuje batérie, ktoré sa nabijú za 5 min. A je zrejme presvedčivá, keďže do nej investovali spoločnosti ako Mercedes-Benz, Volvo, Polestar, Ola Electric či VinFast.

Batérie StoreDot XFC na báze kremíka, semi solid-state elektrolytu a „post-lítiovej“ architektúry testuje podľa izraelskej spoločnosti už viac ako 15 svetových automobilových značiek z Európy, USA a Ázie. Výsledky testov pritom majú potvrdzovať, že počas 5 min nabíjania zabezpečia dojazd 160 km a že sú na dobrej ceste k tomu, aby boli pripravené na masovú výrobu do roku 2024.

Spoločnosť StoreDot pôvodne sľubovala batérie, ktoré sa nabijú za 5 min, a to bez toho, aby uvádzala limity v podobe získaného dojazdu za tento čas. Pravdepodobne však asi málokto očakával, že sa takéto batérie dostanú na trh v dohľadnejšej dobe, resp. že sa vôbec vyvinú a dostanú do výroby.

baterie storedot xfc

Zdroj: StoreDot

Takže určite by potešilo, keby dokázali batérie XFC už čoskoro zabezpečiť dojazd 160 km len za 5 min nabíjania. Každopádne to bude záležať aj od konkrétneho elektromobilu a mnohých ďalších atribútov. A dôležitá bude aj celková rýchlosť nabíjania.

Ďalšie generácie budú „rýchlejšie“

Dobrou správou môže byť, že strategický plán StoreDot počíta so zdokonaľovaním XFC batérií. Druhá generácia má zabezpečiť dojazd 160 km počas 3 min nabíjania (do roku 2028) a tretia počas 2 min nabíjania (do roku 2032). Tá aktuálna, ktorá sa má dostať do masovej produkcie do roku 2024, má podľa aktuálnych informácií ponúkať energetickú hustotu 300 Wh/kg na úrovni batériových článkov (formát „vrecka“) a „viac ako 1 000 po sebe idúcich extrémne rýchlych nabíjacích cyklov“.

baterie storedot xfc

Zdroj: StoreDot

StoreDot tiež uvádza, že ich sieť strategických globálnych partnerstiev a investorov, ktorá pokrýva celý ekosystém batérií, rastie. Takže dúfame, že naplní sľub o spustení masovej výroby prvej generácie batérií XFC do roku 2024. Sme pritom zvedaví na ich ceny a možnosti škálovania produkcie.

Zdroj: StoreDot

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Storedot vyvíja „samoopraviteľné“ batérie pre elektromobily. A nielen to
NASA pracuje na solid-state batérii aj ultra-rýchlom „5-min“ nabíjaní
Švajčiari sľubujú batériu, ktorá sa nabije za 72 až 150 sekúnd vďaka ultrakondenzátorom

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Pozor, pozor na ten „háčik“ !!! Aj dnes „obyčajná“ veľká 100 kWh batéria môže získať za 5 min. dojazd 160 km !!! Preto je veľmi dôležité aké %-tá za tých 5 min. do batérie „naperú“ !!! 🙂

Pridajte komentár