Technológia slovenského startupu má predĺžiť životnosť batérií elektromobilov

0

Slovenskej spoločnosti Danubia Nanotech sa v ostatnej dobe darí. Veď jej technológia grafénových snímačov využiteľná v elektromobilite získala ocenenie EÚ. Spoločnosť pritom postúpila aj do finále medzinárodnej súťaže startupov.

Danubia Nanotech je slovenská spoločnosť, ktorá sa zameriava sa na výskum a vývoj technológií na báze grafénu. Vyrába pritom grafénové a uhlíkové nanotrubice, ktoré je možné aplikovať v rámci snímačov, vodivých vrstiev, kompozitov, ale aj ochranných vrstiev.

Grafénový teplotný snímač pre batérie

Osobitnú pozornosť si pritom vyslúžil jej grafénový teplotný snímač. Ten dokáže monitorovať teplotu batérií priamo na povrchu článkov. Ide v podstate o tenkú fóliu, ktorá je ultra-ľahká a poskytuje vysoko presné údaje a rýchlu odozvu, pričom jej aplikácia je veľmi variabilná, nakoľko je ju možné prispôsobiť aj zakriveným povrchom.

Nemenej zaujímavé sú pritom aj nižšie materiálové náklady v porovnaní s platinovými snímačmi, ktoré sa zvyknú bežne používať. Spoločnosť Danubia Nanotech pritom túto technológiu už úspešne otestovala a overila jej funkčnosť v rámci batérií pre distribučné siete a podporné systémy nabíjania elektromobilov.

Využitie v elektromobiloch

Spoločnosť pritom vidí veľkú budúcnosť svojich grafénových snímačov v batériách pre elektromobily. A to z dôvodu, že riadenie rovnomerného rozloženia teploty je kľúčom k fungovaniu batérií elektromobilov na hranici ich výkonnostných limitov.

Životnosť batérie je pritom do značnej miery závislá od rovnomernej teploty jednotlivých batériových článkov. Detailné monitorovanie teploty na úrovni článkov môže zabrániť negatívnym vplyvom, ktorých príčinou je prehrievanie. Tým sa implicitne predlžuje životnosť batérie a predchádza súvisiacim technickým poruchám.

Úspechy

Slovenská spoločnosť Danubia Nanotech si už vyslúžila ocenenie „Seal of Excellence“ (pečať vynikajúcej kvality) od Európskej komisia. Tá sa udeľuje spoločnostiam, ktoré disponujú technológiami s vysokým potenciálom, pričom si zaslúžia financovanie zo zdrojov EÚ.

Spoločnosť si môže zabezpečiť financie na rozvoj aj vďaka účasti vo finále medzinárodnej súťaže startupov zo strednej a východnej Európy, PowerUP. Spoločnosti Danubia Nanotech budeme samozrejme držať palce.

Zdroj: Danubia Nanotech, titulná fotografia: VW

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nové batérie od čínskeho CATL budú “výkonnejšie” ako tie od Tesly
Slovenská spoločnosť eJoin predstavila inovatívnu nabíjaciu stanicu pre e-autá
Švajčiari vyvíjajú Li-ion batériu, ktorá má zabezpečiť dojazd 1 000 km

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár