V Lučenci bude prebiehať výskum a vývoj novej generácie batérií pre elektromobily

2

Zdá sa, že Slovensko konečne naskočilo na vlnu inovácií v automobilovom priemysle. A to vďaka ďalšiemu projektu, ktorý súvisí s vývojom batérií do elektromobilov. Ide pritom o slovenskú iniciatívu, ktorá sa chce venovať novej generácii batériovej technológie.

Európska únia si uvedomuje, že zaspala dobu v oblasti vývoja a výroby batérií pre elektromobily a energetické úložiská, ktorej aktuálne dominujú ázijské krajiny a čiastočne aj americká Tesla. Z tohto dôvodu založila „Európsku batériovú alianciu„, ktorá je akousi platformou na prepájanie európskych priemyselných subjektov, ktoré sa venujú vývoju a výrobe batérií v rámci celého hodnotového reťazca.

A jej súčasťou je aj Slovenská batériová aliancia, ktorú tvorí 9 subjektov: InoBatGreenWay Infrastructure, MSM HoldingSlovnaft, Matador Holding, IPM, A.En. Slovensko, ako aj Centrum pre využitie pokročilých materiálov SAV a Technická univerzita v Košiciach.

Jeden z jej členov, akcelerátor InoBat, pritom nedávno zabezpečil investíciu v oblasti vývoja a výroby batérií. Už budúci rok by mala táto spoločnosť v spolupráci s americkou firmou WildCat Discovery Technologies začať s budovaním závodu, pravdepodobne na západnom Slovensku.

Centrum pre výskum a vývoj batérií pre nákladné automobily

No a aktuálne portál Teraz informuje, že batérie do elektromobilov sa budú vyvíjať a vyrábať v Lučenci, a to v rámci chystaného Centra rozvoja inovácií (CRI). To bude sídliť v tamojšej budove Národnej banky Slovenska, pričom bude podporovať miestne startupy a inovácie.

Jeho súčasťou bude aj „Centrum pre výskum a vývoj batérií pre nákladné automobily„. To sa má venovať novej batériovej technológii Metal-Air (kov-vzduch), ktorá má priniesť vyššiu energetickú hustotu a väčšiu kapacitu, ktorá bude využiteľná v rámci nákladných vozidiel.

Prvý rok až dva má prebiehať elementárny výskum. Tretí rok by mohol priniesť posun na úroveň aplikovaného výskumu. Štatutár mimovládnej organizácie CRI Daniel Kojnok pritom verí, že 4. rok už bude centrum predávať prvé batérie. Držíme palce.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Transformácia Hornej Nitry má priniesť aj vývoj batérií a nabíjacích staníc
SR získala investíciu v oblasti vývoja a výroby batérií pre elektromobily
Slovenská batériová aliancia sa začína kryštalizovať. Tvorí ju 9 subjektov

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Držíme palce, bude ťažké uspieť s miliónmi proti gigantom v Číne, USA, Korei, ktorí investujú miliardy… odvážnym šťastie praje.

Pridajte komentár