2-násobný dojazd e-áut vďaka jednoducho aplikovateľnej technológii už čoskoro?

10

O nových zázračných batériách, ktoré významne zvýšia dojazd elektromobilov, počúvame pomerne často. Izraelská spoločnosť Cens však tvrdí, že má technológiu, ktorá dokáže jednoducho vylepšiť existujúce batérie, a to tak, že zabezpečia autám dvojnásobný dojazd.

Hlavným prínosom technológie uhlíkových nanotrubíc od Cens má byť okrem iného eliminácia drahého a kontroverzného kobaltu, zvýšenie energetickej hustoty a zdvojnásobenie dojazdu elektromobilov. Technológia má byť pritom aplikovateľná v rámci akejkoľvek batériovej chémie.

Podstatou je zmena štruktúry batériového článku. Aplikovanie technológie uhlíkových nanotrubíc do existujúcich batérií, má zvýšiť ich elektrickú vodivosť. Uhlíkové nanotrubice nie sú žiadnou novinkou, spoločnosť Cens však uvádza, že ich riešenie je jednoducho aplikovateľné, čo má priniesť efektivitu z hľadiska nákladov.

A to aj vďaka tomu, že na značné zlepšenie vlastností batérií je potrebné len malé množstvo týchto nanotrubíc. Tie zvyšujú hustotu energie a iónovú vodivosť, pričom odpadá nutnosť použitia kobaltu. V praxi to má tiež priniesť zdvojnásobenie dojazdu elektromobilov, ale aj rýchlejšie nabíjanie, pretože batéria funguje lepšie pri vysokom prúde.

Čo sa týka životnosti batérie s technológiou od Cens, tá síce nebráni bežnému vzniku tzv. dendritov, kvôli ktorým batériové články degradujú, spoločnosť však uvádza, že vďaka dvojnásobnému dojazdu, ktorý dokáže zabezpečiť, sa bude batéria nabíjať menej často, takže v rámci rovnakého počtu cyklov zvládne väčšie množstvo kilometrov.

Cens chystá závod a rokuje s výrobcami

Cens tiež uvádza, že integrácia ich technológie v prípade akejkoľvek výrobnej linky na batérie, nebude vyžadovať veľa úsilia. Izraelská spoločnosť napriek tomu nedávno získala investíciu na vybudovanie „polo-priemyselného“ závodu, aby mohla dodávať batérie pre OEM výrobcov. Izraelská spoločnosť má byť pritom už „v kontakte“ s veľkými výrobcami batérií a elektromobilov.

Nateraz sa teda môže zdať, že by sme sa mohli dočkať komerčného nasadenia tejto technológie, a to už pomerne čoskoro. Nuž, uvidíme…

Zdroj: Insideevs

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla potvrdila existenciu „utajovaného“ batériového projektu Roadrunner
Ďalší pokrok na ceste k ultra-ľahkým batériám pre elektromobily?
Grafénová batéria od Nanotech Energy sa má nabíjať až 18-krát rýchlejšie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

10 komentárov

 1. Proboha, ať už s tím někdo pohne. Dvojnásobná kapacita by se velmi hodila. Pokud vezmeme, že by dnešní elektromobily mohly mít až dvojnásobný dojezd se stejně velkou baterií, to už by šlo. Pokud by dnešní nejlepší auta s dojezdem 500 km začaly atakovat 1000 km, tak to by bylo super.

   • A ty jsi co za vyvolenou rasu? Kolik židů ti v životě co udělalo? Izrael je v technologiích velmi vyspělá země, takže to naopak zní nadějně.

    • Izrael je vyspelá krajina, lebo židia boli už od staroveku národ, ktorý dbal na vzdelanie. Každý žid mal povinnosť naučiť svoje deti čítať a písať, takže židia boli v každej dobe tí šikovní, vzdelaní a majetní.

     • Pracovať s peniazmi bolo pre šľachtu v stredoveku niečo ponižujúce a nedôstojné, preto židom zakázali všetko okrem menenia peňazí. Šikovní židia z toho urobili bankovníctvo a sú úspešní finančníci dodnes, ťažko im to možno zazlievať, boli k tomu dotlačení. Vy dnes môžete podnikať, v čom chcete, tak do toho, prečo strácate čas nenávisťou?

 2. Len na margo veci…..pred rokom izraelski vedci sveto-svete slubovali, ze do roka ponuknu svetu liek na rakovinu…..na vsetky druhy rakoviny a to za par kaciek….

Pridajte komentár