Ropný gigant chce zabezpečiť elektromobily, ktoré sa nabijú za 5 min

1

Jedna z najväčších (nielen) ropných spoločností na svete, British Petroleum (BP), si chce zrejme zabezpečiť budúcnosť. Veď investuje do fotovoltiky, nabíjacích staníc, ale aj batérií pre elektromobily. Jej cieľom je pritom priviesť na trh ultra-rýchlo nabíjateľné batérie.

Spoločnosť BP pre BNEF uviedla, že sa zameriava na skrátenie času, ktorý musia vodiči stráviť nabíjaním elektromobilov. Dôvodom je, že táto prevažne ropná spoločnosť rozšírila svoj biznis aj o poskytovanie nabíjacích služieb pre elektrické vozidlá.

Najskôr nabíjacie stanice

BP kúpil minulý rok spoločnosť Chargemaster, ktorá sa špecializuje na nabíjaciu infraštruktúru pre elektrické vozidlá. Táto akvizícia uľahčila BP budovanie siete nabíjacích staníc vo Veľkej Británii, Číne a Nemecku, pričom sa chystá expandovať aj do ďalších krajín.

Vďaka rýchlejšie nabíjateľným automobilom, by pritom boli nabíjacie stanice spoločnosti BP schopné obslúžiť ďaleko viac zákazníkov. A z tohto dôvodu investovala do spoločnosti StoreDot, ktorá vyvíja novú technológiou li-ion batérie s extrémne rýchlym nabíjaním.

5-minútové nabitie skútra

Už sme informovali, že spoločnosť StoreDot prezentovala v júni výsledky svoje práce v rámci nabíjania elektrického skútra vybaveného ich batériou. Tento skúter sa nabil len za 5 minút, pričom získal dojazd 70 km. StoreDot má však podstatne väčšie krátkodobé ambície v oblasti batérií pre automobily.

Neskôr 5-minútové nabitie auta

„Našim cieľom je mať do roku 2021 batériu pre automobily, ktorá umožní ich úplné nabitie len za 5 min – a to na oveľa viac ako 100 km,“ hovorí David Eyton, technologický šéf BP. Dodáva pritom, že už dnes dokážu ich nabíjacie stanice zabezpečiť 100 km dojazd za 5 min nabíjania. Treba však podotknúť, že to platí iba pre krátkodobé nabíjanie vybraných elektromobilov.

Nové batérie od StoreDot však majú ísť v tomto smere podstatne ďalej. Veď spoločnosť v júni uviedla, že v roku 2021 chce demonštrovať 5-minútové nabíjanie elektrického automobilu s dojazdom 480 km. Nové batérie majú obsahovať germánium a cín na úkor lítia. Špeciálne prídavné zlúčeniny zas majú zabezpečiť, aby batérie dôsledkom ultra-rýchleho nabíjania príliš rýchlo nedegradovali.

Zdroj titulnej fotografie: Flickr

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Oznámený bol prelomový objav v oblasti li-ion batérií
Nabitie elektromobilu za 5 min má zabezpečiť adaptér s umelou inteligenciou
Detailné porovnanie rýchlosti nabíjania Modelu 3 na 4 verziách nabíjačiek Tesla

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Ropných gigantov, ako vidno, je tiež možné rozdeliť do dvoch základných skupín (prakticky ako všetko) a to na rozumných a tých ostatných.
    Tá prvá skupina sa pozerá dopredu, rozmýšľa perspektívne, sleduje trendy, investuje do budúcna atď. (BP, SHELL, MOL a iné)
    Tí ostatní sa pozerajú dozadu, konzervujú súčasný stav, bojujú proti pokroku. Či si to uvedomujú alebo nie, pília si konár pod sebou. Je to jednoducho tak.
    Alebo?

Pridajte komentár