Ministerstvo hospodárstva SR rokuje aj o výrobe batérií do elektromobilov

1

Predstavitelia vlády čoraz častejšie hovoria o dôležitosti elektromobility pre náš priemysel. A zdá sa, že neostávajú len pri slovách a začínajú konať.

Ministerstvo hospodárstva informuje, že premiér Pellegrini a minister hospodárstva Žiga rokovali v Nemecku s predstaviteľmi Volkswagen Group o budúcnosti bratislavského závodu. Dodáva, že naša vláda je pripravená podporiť výrobu ďalších technologicky vyspelých modelov koncernu.

Slovenskí zástupcovia informovali VW, že chcú byť pri tom, keď bude koncern vyberať umiestnenia pre ďalšiu výrobu. Z toho vyplýva, že chcú pre Slovensko zabezpečiť najmä výrobu elektromobilov. A to je úplne logický a v podstate nevyhnutný krok, nakoľko je naša ekonomika silne závislá od automobilového priemyslu, pričom jeho budúcnosť predstavujú elektrické vozidlá. Pellegrini pritom plánuje rokovať so všetkými automobilkami, ktoré majú svoje závody v SR.

2 „bratislavské“ elektromobily

V bratislavskom závode VW Group sa od roku 2013 exkluzívne vyrába elektromobil Volkswagen e-up. Už tento rok sa tu pritom začne produkovať aj jeho koncernová dvojička Škoda e-Citigo, ktorá sa stane prvým elektromobilom českej značky.

Tieto modely však nemajú v dlhodobejšom horizonte budúcnosť, nakoľko sú postavené na starej platforme pre spaľovacie vozidlá, pričom nová generácia koncernových elektromobilov bude vyrastať na špecializovaných platformách pre elektrické vozidla ako MEB či na platforme, ktorú vyvinie SEAT. Nové platformy umožnia znížiť výrobné náklady, takže vozidlá na starých platformách zaniknú.

Prvé kompaktné koncernové elektromobily na báze MEB sa pritom budú vyrábať v Nemecku (Volkswagen ID.3, SEAT el-Born, Audi Q4 e-tron) a Česku (Škoda Vision iV, Škoda Vision E a malý cenovo dostupný model). Slovensko by sa tak mohlo uchádzať o výrobu ďalšej vlny elektromobilov.

Výroba batérií na Slovensku

Minister hospodárstva Peter Žiga aktuálne hovorí, že štát rokuje s výrobcami batérií do elektromobilov, ktorí pochádzajú z Japonska, Južnej Kórey a Číny, o závode v SR. Išlo by určite o strategickú investíciu, nakoľko batérií je stále nedostatok, čo ovplyvňuje aj dodávky elektromobilov. A výroba elektromobilov bude pritom dlhodobo rásť.

Slovensko je jedinou krajinou z V4, ktorá na svojom území nevyrába batérie. V Maďarsku majú pritom svoje závody hneď dvaja svetoví výrobcovia, a to Samsung SDI a SK Innovation. Veríme, že ak vláda dotiahne na Slovensko takéhoto výrobcu, neuspokojí sa a bude podporovať aj projekt Slovenskej batériovej aliancie.

Zdroj titulnej fotografie: Alexander Heimann/Vollforma

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Ministerstvo hospodárstva SR chce založiť štátnu automobilku. Vyrábať má elektromobily
Na Slovensku sa bude vyrábať viacero elektromobilov. Aké modely očakávať?
EÚ chce 20 “Gigatovární” na batérie. Pomôže aj Slovenská batériová aliancia

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár