Slovensko to myslí s výrobou batérií pre elektromobily zrejme vážne

2

Ministerstvo hospodárstva SR informuje, že vnikla pracovná skupina na podporu rozvoja priemyselnej výroby batérií na Slovensku.

Je známe, že Európa významne zaostáva vo výrobe batérií, ktoré sa používajú v rámci elektrifikovaných vozidiel a energetických úložísk. Európski výrobcovia sa pritom podieľajú na sýtení potrieb trhu v oblasti elektromobility len 3 %.

V tomto smere dominuje Ázia s 80 % podielom. Oň sa pritom starajú najmä juhokórejské (LG Chem, Samsung SDI, SK Innovation), čínske (napr. CATL) či japonské (napr. Panasonic) spoločnosti. Odhady pritom hovoria o tom, že v rámci tohto sektoru bude „v hre“ až 250 mld. €

Najskôr vznikli batériové aliancie

Zo spomínaných dôvodov preto Európska komisia založila v októbri 2017 tzv. Európsku alianciu pre batérie, ktorej cieľom je urobiť z Európy lídra v oblasti vývoja a výroby batérií.

O rok neskôr vznikla aj Slovenská batériová aliancia. Jej ambíciou je prepojiť verejný a súkromný sektor, inovátorov, univerzity a finančné inštitúcie, aby sa mohlo Slovensko podieľať na hodnotovom reťazci Európskej batériovej aliancie. Zahŕňať má pritom výskum, vývoj a konkurencieschopnosť a udržateľnú priemyselnú výrobu batérií pre elektromobily.

Jej ciele boli v novembri 2018 zaradené do tzv. Akčného plánu rozvoja elektromobility na Slovensku. A aktuálne sa táto aliancia posunula o niečo ďalej, keď vznikla pracovná skupina na podporu rozvoja priemyselnej výroby batérií v SR.

Pracovná skupina je dôležitou platformou

Pracovná skupina vznikla na základe nedávneho uznesenia vlády k materiálu „Opatrenia na odstránenie bariér pre trvalo udržateľný rozvoj automobilového priemyslu v SR. Tvoria ju zástupcovia štátnej správy, automobilového sektora, podnikateľov, Európskej investičnej banky a agentúry SARIO. Má byť platformou pre výmenu informácií, diskusiu a koordináciu aktivít zúčastnených strán.

„Dôležitá je predovšetkým výmena informácií o možných finančných zdrojoch z fondov a iniciatív EÚ na podporu rozvoja tohto odvetvia priemyslu. Rezort hospodárstva je pripravený podporiť vznik uceleného batériového ekosystému, kľúčového prvku trendu elektrifikácie v automobilovom priemysle,“ uvádza v rámci tlačovej správy Ministerstva hospodárstva SR štátny tajomník Vojtech Ferencz.

Zdroj titulnej fotografie: Tenault

SÚVISIACE ČLÁNKY:
EÚ chce 20 „Gigatovární“ na batérie. Pomôže aj Slovenská batériová aliancia
Technológia slovenského startupu má predĺžiť životnosť batérií elektromobilov
Kia chystá výrobu 1. „slovenského“ PHEV aj „konkurenta“ Tesly Model 3

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

Pridajte komentár