Lepšie batérie pre elektromobily vďaka výrobcovi elektrického náradia?

0

Švajčiarska spoločnosť Battrion a známy výrobca náradia Hilti v rámci vzájomnej spolupráce vyvinuli akumulátor, ktorý má ponúknuť významne lepšie vlastnosti ako súčasné li-ion batérie. A to v rámci viacerých kľúčových oblastí.

Zdá sa, že spolupráca spoločností Battrion a Hilti začína prinášať ovocie. Osoh z toho by pritom mali mať aj elektromobilisti, pretože patentovaná technológia „Aligned Graphite Technology“ je využiteľná aj v elektrických automobiloch. A v rámci nich by mohla ponúknuť ešte lepšie vlastnosti ako v elektrickom náradí. Jej podstatou je vylepšenie anódy na úrovni mikroštruktúry.

Vyšší výkon, kratšie nabíjanie

Nové batériové články majú v rámci elektrických zariadení ponúknuť o 20 % vyšší vybíjací výkon ako konvenčné články. V prípade iných dizajnov a oblastí použitia to má byť dokonca o 40 % viac, pričom doba nabíjania má byť o 50 % kratšia, ako je bežné.

Napriek vyššiemu výkonu nedochádza k väčšiemu prehrievaniu batérií, takže to nemá mať negatívny vplyv na životnosť. Ďalšou výhodou má byť, že nová technológia umožňuje vysokoobjemovú výrobu pri nízkych nákladoch. Šéf spoločnosti Battrion, Martin Ebner, pritom hovorí, že ich batéria pracuje s rôznymi grafitovými materiálmi od zavedených výrobcov.

To má znížiť technické a ekonomické riziká. Spoločnosti sa môžu spoľahnúť na dobre známe materiály od zavedených dodávateľských reťazcov. Neexistujú pritom žiadne problémy ohľadom kompatibility s elektrolytom, pretože materiál zostáva rovnaký.

Cca o 2 roky

Ebner tiež uvádza, že spolupracujú s niekoľkými veľkými výrobcami batérií a OEM výrobcami z rôznych odvetví. Podľa neho je možné ich technológiu „Aligned Graphite Technology“ implementovať v kooperácii so zavedenými producentmi batérií cca za 2 roky.

Je pritom presvedčený, že rýchle škálovanie produkcie v GWh za rok je možné najlepšie dosiahnuť prostredníctvom partnerstiev a transféru technológií. Nuž, budeme držať palce. Tento projekt totiž vyzerá na prvý pohľad „realisticky“, na rozdiel od viacerých iných.

Zdroje: Electrive, Battrion

SÚVISIACE ČLÁNKY:
2-násobný dojazd e-áut vďaka jednoducho aplikovateľnej technológii už čoskoro?
Tesla potvrdila existenciu „utajovaného“ batériového projektu Roadrunner
Ďalší pokrok na ceste k ultra-ľahkým batériám pre elektromobily?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár