Dôležitá časť batérií sa dá vyrobiť z PET fliaš pomocou „mikrovlnky“, tvrdia vedci

3

Vedci z americkej Purdue University prišli na to, ako z rozšíreného odpadového materiálu urobiť dôležitú časť batérií, ktorou sú anódy. Materiál prekonvertovaný prostredníctvom „mikrovlnky“ má byť pritom lacný, ekologicky nezávadný a recyklovateľný.

PV Magazine uvádza, že vedci premenili tenkú vrstvu PET (polyetyléntereftalát), z ktorého sa vyrábajú vo veľkom napr. jednorázové fľaše, obaly potravín či polyesterové odevy, na DST (tereftalát disodný). A to ultra-rýchlym mikrovlnným ožarovaním počas 2 minút.

Postačí 120 sekúnd v „domácej mikrovlnke“

„Aplikovateľnosť mikrovlnnej techniky na organické reakcie si získala v poslednom čase pozornosť vďaka svojej výhode v podobe rýchlych reakčných procesov. Dosiahli sme úplnú konverziu PET na DST v priebehu 120 sekúnd, pri nastavení, ktoré je typické pre domáce mikrovlnky,“ povedal profesor Vilas Pol z Purdue University.

Vedci z americkej univerzity tento postup vyskúšali pri výrobe anód pre lítium-iónové aj sodík-iónové batériové články. Pre Science Daily pritom Pol povedal, že „pomáhajú riešiť rast v oblasti rozširovania obnoviteľných energetických konverzií a úložísk, ktorý pramení zo spoločenskej pozornosti a zvyšovania povedomia o zmene klímy a obmedzení energetických zdrojov.“

Syntetizovaný materiál DST, vyrobený prostredníctvom pôsobenia mikrovlnných vĺn na PET, je popisovaný ako lacná ekologicky nezávadná organická molekulárna zlúčenina, ktorá je udržateľná a recyklovateľná. PET je pritom jedným z najrozšírenejších odpadových materiálov na svete. Podľa asociácie PETRA sa recykluje len 31 % (USA), resp. 52 % (Európa) tohto hojne využívaného materiálu.

Dôležitou otázkou zostáva, aká je škálovatelnosť mikrovlnného procesu a aké sú náklady na výrobu syntetizovaného DST. A to v porovnaní s najbežnejším anódovým materiálom, ktorým je grafit. Tým sa ale štúdia nezaoberá. Má však ísť o lacný materiál.

Zdroj: ACS Sustainable Chem via Cleantechnica, titulná ilustračná fotografia: Marco Verch/Flickr (CC BY 2.0

SÚVISIACE ČLÁNKY:
2-násobný dojazd a 5-minútové nabíjanie e-áut vďaka kukurici a zemiakom?
Nový patent Tesly naznačuje očakávanú batériu so životnosťou 1 600 000 km
2 000 km na jedno nabitie. To sľubujú elektromobilom Li-S batérie od Brighsun

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. Tak táto vec ma mimoriadne zaskočila. Premeniť v mikrovlnke PET na DST. Já ti nevím, Karle…
    To asi ako v známej českej komédii – budeme púšťať kravám do uška vážnu muziku a oni nadoja 3 krát viac mliečka…

Pridajte komentár