Kremíková 3D batéria od Enovix ide do výroby. A to ešte tento rok

1

Nové kremíkové 3D batérie s vysokou energetickou hustotou, ktoré sú produkčne efektívnejšie, sa už pomerne čoskoro objavia v prvých zariadeniach. Chystajú sa pritom aj do elektromobilov. Avšak neskôr.

Kremíkovú 3D batériu technológie li-ion prináša americká spoločnosť Enovix, ktorá sídli vo Fremonte. V tomto meste sa pritom nachádza aj hlavný výrobný závod Tesly, v ktorom sa produkujú všetky elektrické modely značky.Podstatná je však technológia batérie a jej príchod na trh a nie sídlo firmy.

Enovix doteraz získal investície vo výške okolo 155 mil. $, a to napr. aj od spoločností Intel a Qualcomm. A aktuálne oznámil ďalší kapitál vo výške 45 mil. $, ktoré poslúžia k zabezpečeniu výroby a komercializáciu vyvinutých batérií. Oznámil pritom tiež kontrakty s prvými zákazníkmi, v celkovej hodnote 10 mil. $. Tie pôjdu do vývoja batérií pre konkrétne výrobky a vyhradenie výrobnej kapacity.

Čo zaujalo investorov a zákazníkov?

Kremíková batéria od Enovix je unikátna najmä tým, že kremík tvorí 100 % „aktívnej“ anódy. Investorov a potenciálnych zákazníkov podľa americkej spoločnosti presvedčili už prvé prototypy batérií z roku 2019. Tie mali energetickú hustotu viac ako 900 Wh/l, pričom zvládli viac ako 500 plných vybíjacích cyklov.

Ďalšími vecami, ktoré zaujali, boli proprietárne elektródové laserové vzorovanie a vysokorýchlostné stohovacie nástroje. Tieto patentované spôsoby výroby a výrobné zariadenia majú totiž priniesť vyššiu výkonnosť výrobných liniek, a to až o 30 % v porovnaní s konvenčnými riešeniami. 75 % zariadení a procesov v rámci produkcie je pritom rovnakých ako v prípade výroby štandardných „vreckových“ li-ion batérií.

Výskum a vývoj ukazuje, že batériové články môžu dosiahnuť gravimetrickú hustotu energie cez 340 Wh/kg pri nákladoch ekvivalentných alebo nižších ako predpovedá priemysel. Ďalšími cieľmi spoločnosti je zvýšenie energetickej hustoty na 1 250 Wh/l a životnosť viac ako 1 000 cyklov.

Výroba kremíkových 3D batérií pre zákazníkov by mala byť spustená koncom tohto roka, a to vo Fremonte. Tieto batérie budú určené pre rôzne aplikácie, napríklad prenosnú elektroniku. Výrobcovia elektromobilov sa žiaľ dočkajú podstatne neskôr. Enovix očakáva, že batérie pre vozidlá prídu na trh do 5 rokov.

enovix 3d silicon

Zdroj: Enovix

Zdroje: Enovix, Insideevs

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Samsung prezentoval solid-state batériu pre elektromobily s dojazdom 800 km
Švédski vedci ohlásili „protónovú batériu“ s nabíjaním v rádoch sekúnd
BYD uvádza na trh batériu „Blade“, ktorá nie je horľavá ani explozívna

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár