6-minútové nabíjanie elektromobilov by vraj mohlo byť čoskoro realitou

2

Spoločnosť Echion Technologies vyvinula prototyp batérie pre elektromobily či mobilné zariadenia, ktorú bude možné nabiť len za 6 minút. Jej komercializácia má pritom prebehnúť už budúci rok.

„Zázračné“ vlastnosti novej batériovej technológie má zabezpečiť použitie nového materiálu, ktorý vyvinul v rámci doktorandského štúdia nanovied na univerzite v Cambridge, Dr. Jean De La Verpilliere. Tento objav napokon vyústil do založenia firmy Echion Technologies, ktorá sa špecializuje na vývoj ultra-rýchlo nabíjateľnej batérie využiteľnej v elektrických vozidlách či mobilných zariadeniach, za použitia „tajomného“ materiálu.

Namiesto grafitu „tajný“ prášok

Extrémne rýchle nabíjanie má pritom zabezpečiť technológia, v rámci ktorej bol grafit nahradený špeciálnym práškom. Dr. Verpilliere však odmietol prezradiť o tomto novom materiáli akékoľvek informácie.

Spoločnosť Echion sa podľa popisu zaoberá vysokovýkonnými materiálovými inováciami pre lítiové alebo lítium-iónové batérie. Spolupracuje pritom s výrobcami chemikálií a batériových článkov, s cieľom integrovať svoje materiálové riešenia do produktov novej generácie.

Aj vyššia bezpečnosť

Okrem extrémne rýchleho nabíjania, ktoré sa z hľadiska času dokáže priblížiť či vyrovnať tankovaniu spaľovacieho vozidla na čerpacej stanici, má nový materiál priniesť aj väčšiu bezpečnosť batérií pre elektromobily, nakoľko nie je výbušný.

Echion už má zabezpečené financovanie svojej technológie, pričom aktuálne dokáže vyrobiť za deň 1 kg „zázračného prášku“. To ale vystačí len na jednu batériu pre elektromobil. Spoločnosť však pracuje na nových metódach výroby, ktoré umožnia jednoduché škálovanie produkcie, pričom by nemal byť problém zabezpečiť až 1 000 ton prášku.

Komercializácia budúci rok

„Teraz máme prototyp a smerujeme ku komercializácii začiatkom budúce roka. Ešte predtým však musí prebehnúť validačné testovanie,“ hovorí Dr. Jean De La Verpilliere. Budeme teda veriť, že sa už konečne dočkáme nasadenia jednej z mnohých nových batériových technológií, ktoré sľubujú revolučné vlastnosti, aj do „praxe“.

Zdroj: Cambridge Independent

SÚVISIACE ČLÁNKY:
V elektromobiloch Tesla by sa mohli objaviť prevratné li-metal batérie
Ropný gigant chce zabezpečiť elektromobily, ktoré sa nabijú za 5 min
Kedy sa podľa automobiliek dostanú do elektromobilov revolučné solid-state batérie?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Snáď je to reálne, držíme palce.
    Aj keď – rôznych „zázračných práškov“ a iných „vynálezov, objavov a patentov“…
    V každom prípade je to príjemná správa.

Pridajte komentár