Švajčiari vyvíjajú Li-ion batériu, ktorá má zabezpečiť dojazd 1 000 km

6

Švajčiarska spoločnosť Innolith oznámila, že vyvíja Li-ion batériu s niekoľkonásobne vyššou energetickou hustotou v porovnaní s dnes dostupnými batériami. Tá má zabezpečiť elektromobilom dojazd až 1 000 km na jedno nabitie. Prináša však aj ďalšie výhody.

Predseda predstavenstva spoločnosti Innolith Alan Greenshields hovorí, že k prelomovým objavom, ktoré umožňujú vysokú energetickú hustotu batérie s Li-ion technológiou, došlo pri výskume a vývoji anorganických elektrolytov, ktoré prinášajú vysoký výkon, odolnosť a životnosť.

Absencia organických materiálov sa ukázala byť kľúčovým aspektom. Vďaka tomu bol odstránený zdroj bezpečnostných rizík a chemická nestabilita batérií. Podľa spoločnosti je ich batéria s technológiou „Inorganic Battery Technology“ nehorľavá, a to z dôvodu použitia anorganického elektrolytu.

4-násobne „výkonnejšie“ ako batérie Tesla

Innolith použil inovatívny konverzný prístup v rámci batériovej chémie pre vytvorenie extrémnej energetickej hustoty. Konverzné reakčné materiály prekonávajú tradičné materiály na báze interkalácie. Vďaka tomu by malo byť možné dosiahnuť energetickú hustotu batérie na úrovni 1 000 Wh/kg. To je pritom 4-násobok toho, čo ponúka súčasná špička, napríklad Tesla.

Nižšie výrobné náklady

Batéria spoločnosti Innolith neobsahuje exotické a drahé materiály. To v spojitosti s vysokou energetickou hustotou, vďaka čomu sa redukuje potrebná hmota, má podľa spoločnosti priniesť aj radikálnu úsporu nákladov. Očakávať pritom vraj môžeme, že batérie dokážu zabezpečiť elektromobilom dojazd až 1 000 km na jedno nabitie.

Spomínaná technológia sa aktuálne stále vyvíja v nemeckom laboratóriu spoločnosti, pričom jej pilotná výroba má byť zahájená takisto v Nemecku. Potom by malo nasledovať uzatváranie licenčných partnerstiev s hlavnými producentmi batérií a automobilov. Innolith predpokladá, že vývoj a komercializácia „Inorganic Battery Technology“ bude trvať 3 až 5 rokov.

Batérie spoločnosti už slúžia aj v praxi

Innolith však nie žiadnou „laboratórnou spoločnosťou“. Technológia nehorľavých anorganických batérií je použitá v rámci prvého v praxi využívaného produktu, ktorým je sieťové batériové úložisko. To nájdeme v sieti americkej energetickej spoločnosti PJM. Podľa Innolith zvládne táto batéria viac ako 55 000 cyklov úplného vybitia, čo má byť 10 až 100-násobok toho, čo zvládnu súčasné Li-ion batérie.

Zdroj: Innolith, titulná ilustračná fotografia: VW 

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Ministerstvo hospodárstva SR rokuje o výrobe batérií do elektromobilov
Batérie od 24M prepájajú súčasnú a budúcu technológiu. Sú už na trhu
Turbínový predlžovač dojazdu pre elektromobily je pripravený na výrobu

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

6 komentárov

  1. 458.sprava o lepších batériách. Uvedená spoločnosť by si mala byť vedomá že ak je všetko v článku pravda, už dávno je v zornom poli Tesla co., ktora má špeciálne sledovacie oddelenie čo sa deje vo svete a zanedlho môže byť Teslou kúpená

  2. Uz to zacina…:-) bola to len otazka casu, kedy vedci vymyslia podobnu bateriu..o par desiatok rokov sa uz auta budu predavat nabite na ich max. dojazd kilometrov, napr. na cca 300 000 km… ziadne dobijanie …z toho sa budu buduce generacie len smiat – ze sme nabijali baterie 🙂

  3. O podobných „prelomových“ technológiách čítam posledných 10 rokov a stále nič hmatateľné.
    Podľa mňa je to iba naťahovanie času platené ropákmi, aby si ludia kupovali spalováky a čakali na zázrak.

Pridajte komentár