Pomôžu s recykláciou batérií elektromobilov aj baktérie?

1

Počet elektromobilov neustále rastie a s tým aj potreba efektívnej recyklácie ich batérií. Viacero spoločností vyvíja inovatívne metódy recyklovania, vedci z Coventry University však upozorňujú aj na možnosť tzv. biolúhovania kovov prostredníctvom baktérií.

Recyklácia batérií elektromobilov je veľmi dôležitá z hľadiska tzv. obehového hospodárstva, pričom môže významným spôsobom znížiť environmentálne dopady vyplývajúce z ťažby potrebných materiálov či výrobné náklady na nové batérie. Musí však byť efektívna.

Vedci z výskumnej skupiny pre biolúhovanie na Coventry University pritom upozorňujú, že proces biolúhovania je možné využiť aj pri recyklácii batérií elektromobilov, píše The Conversation. Využívajú sa pritom mikróby, ktoré môžu oxidovať kov, a to ako súčasť svojho metabolizmu.

Táto metóda sa používa už desaťročia a aktuálne má široké využitie v rámci ťažobného priemyslu (napr. extrakcia cenných kovov z rúd). Používa sa tiež na čistenie a obnovu materiálu z elektro-odpadu (napr. dosiek s plošnými spojmi), solárnych panelov či kontaminovanej vody.

Všetky batériové kovy

Vedci z Coventry University zistili, že metóda biolúhovania sa dá použiť aj v rámci všetkých kovov, ktoré obsahujú batérie elektromobilov. Tieto kovy je pritom možné recyklovať jednotlivo a v podstate „donekonečna“.

Takáto forma recyklácie batérií vyžaduje množenie baktérií v inkubátoroch pri teplote 37 °C, pričom sa podľa vedcov nespotrebuje veľa energie a nezanecháva sa výraznejšia ekologická stopa. A výhodou má byť aj pomerne jednoduché zriaďovanie zariadení na biolúhovanie, a to na lokálnej úrovni.

Nuž uvidíme, či sa táto metóda uchytí aj v rámci recyklácie batérií elektromobilov. Dôležité budú určite možnosti škálovania či efektivita, a to aj z hľadiska nákladov. Viaceré spoločnosti pritom už využívajú či vyvíjajú nové inovatívne metódy recyklácie batérií, napríklad Duesenfeld či Redwood Materials.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Spoluzakladateľ Tesly mal nájsť spôsob ako zlacniť elektromobily
Recyklovaný batériový materiál má zlepšiť vlastnosti nových batérií
Ďalší mýtus zborený: Recyklácia batérií e-áut funguje už dnes

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Je to evidentne technológia budúcnosti. Biologický rozklad bude ideálny v kombinácii s organickými solid state batériami. Dúfam že sa to podarí skombinovať a preniesť do praxe. Zároveň obrovské skládky vytvorené ľudstvom, môžu byť novodobé bane na suroviny. Všetko to je iba o dostatočnej efektívnosti.

Pridajte komentár