„Česko-slovenská“ AVIA zmrazila projekt elektrických nákladných áut

0

Automobilka Avia minulý rok, pri príležitosti 100. výročia, oznámila, že končí so sériovou výrobou spaľovacích áut a zameria sa na elektromobily. Avšak jej plány v oblasti elektromobility sú nateraz „zmrazené“. Aj kvôli „korona-kríze“.

Spoločnosť Avia Motors, ktorá je aktuálne v rukách holdingu českých a slovenských firiem Czechoslovak Group, ukončila na jeseň 2019 sériovú produkciu nákladných automobilov so spaľovacími motormi. A to kvôli prísnejším európskym emisným normám, ktoré vstúpili do platnosti tento rok.

Model Avia Initia s pohonom 4×4 sa však mal vyrábať na zákazku. Hospodářske noviny aktuálne informujú, že výroba tohto modelu bola zastavená. S horšou správou ale prichádza Česká tisková kancelář (ČTK), podľa ktorej bol „zmrazený“ aj projekt elektrických automobilov značky Avia, vrátane jednaní s anglickým partnerom.

Projekt mal byť podľa tlačových správ Avie z minulého roku budúcnosťou spoločnosti a zabezpečiť minimálne udržanie existujúcich pracovných miest. Súčasťou e-mobility plánov bol vývoj a výroba elektrických nákladných vozidiel ľahkej a strednej kategórie. Avia mala poskytovať podvozkovú časť a kabíny, dodávatelia sa mali postarať o elektromotory a batérie.

Nové vozidlá mali byť vhodné aj pre mestský a prímestský rozvoz tovaru, napríklad pre Českú poštu. Avia hovorila o počiatočných skromných produkčných cieľoch. Podľa jej hovorcu mohol ročný objem predstavovať niekoľko stoviek kusov.

Má skúsenosti s elektromobilmi

Spoločnosť Avia už má skúsenosti s elektromobilmi, keď koncom minulého desaťročia v spolupráci s britskou spoločnosťou Smith vyrábala elektrické nákladiaky postavené na platforme modelovej rady D. Tie disponovali dojazdom 160 a 250 km, pričom boli dostupné na britskom a americkom trhu.

Nuž veríme, že Avia toto neľahké obdobie ustojí a svoj e-mobility projekt časom rozmrazí a úspešne zrealizuje.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Unikátny český „retro-elektromobil“ Luka EV dostal lacnejšiu verziu
Česi predstavili elektromobil, ktorý má konkurovať legendárnej „multikáre“
Česko-ruská spolupráca prináša „cenovo dostupný“ elektrický offroad

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár