Paradox: Tesla údajne na chvoste vývoja autonómneho riadenia, má však najväčšiu dôveru spotrebiteľov

1

Nech už je váš postoj k autonómnemu riadeniu akýkoľvek, faktom je, že do vývoja tejto technológie investujú mnohé spoločnosti miliardy, a to z viacerých dôvodov. Napríklad Tesla v tejto súvislosti hovorí o väčšej bezpečnosti premávky a „robotizovanej“ flotile elektromobilov v rámci Tesla Network.

Analytická spoločnosť Navigant Research už pár rokov po sebe uverejňuje rebríček lídrov a graf postavenia ich technológií v oblasti autonómneho riadenia. Tesla už pravidelne chýba v Top 10, pričom Navigant ju v tomto smere radí na chvost.

Je problémom LIDAR?

Nevieme presne v čom spočíva „nedôvera“ v schopnosti Tesly zo strany tejto analytickej spoločnosti, dôvodom by však teoreticky mohol byť fakt, že Tesla v rámci svojho systému nepovažuje za dôležitú technológiu LIDAR.

10 kritérií

Analýza Navigant Research má zohľadňovať 10 kritérií, a to víziu, stratégiu z pohľadu prechodu na trh, partnerov, výrobnú stratégiu, technológiu, „predaj, marketing a distribúciu“, schopnosti produktu, kvalitu a spoľahlivosť, produktové portfólio a vytrvalosť.

autonomne riadenie tesla autopilot

Zdroj: Navigant cez Electrek.co

V rámci grafu spoločnosti Navigant sa Tesla Autopilot, resp. jeho vývojové štádium na ceste k plne autonómnemu riadeniu umiestnilo na úplnej periférií z hľadiska stratégie a realizovateľnosti. S tým určite mnohí nesúhlasia, pričom sa zdá, že najviac samotní spotrebitelia.

Dôveryhodnosť v očiach spotrebiteľov

V prieskume spoločnosti Autolist, ktorý sa zameral na dôveru spotrebiteľov v uvedenie plne autonómneho riadenia na trh, Tesla „paradoxne“ dominuje. A to aj napriek tomu, že masové médiá „radi“ informujú o dopravných nehodách elektromobilov Tesla, pričom bez dôkazov zvyknú obviňovať systém čiastočne autonómneho riadenia Autopilot.

autonomne riadenie tesla autopilot

Zdroj: Autolist

Zaujímavé je, že na druhom mieste sa umiestnila „odpoveď, že respondent nedôveruje žiadnej spoločnosti v súvislosti s uvedením bezpečného systému plne autonómneho riadenia. Napriek tomu, že Tesla obhájila minuloročné prvenstvo, jej dôveryhodnosť si v tomto smere pohoršila z 32 na 24 %. To analytik spoločnosti Autolist Chase Disher vysvetľuje nasledovne:

„Povesť Tesly, ako lídra v oblasti autonómneho riadenia, dosiahla vrchol v minulom roku. Zatiaľ čo jeho aktuálny polo-autonómny systém Autopilot sa teší lojalite a dobrému menu, niektoré vážne havárie a obavy verejnosti zo zodpovednosti jeho monitorovacieho systému môžu narušiť dôveru verejnosti v Teslu, ako potenciálneho lídra v oblasti plne autonómneho riadenia.“

Zdroj: Electrek, titulná fotografia: Tesla

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Slovák, ktorý šéfuje vývoju Tesla Autopilot, hovorí o pokrokoch a neurónovej sieti
Test britskej výskumnej agentúry vysvetľuje havárie elektromobilov Tesla
Súboj systémov autonómneho riadenia: Elon Musk vs. LIDAR. Postačí Tesle kamerový systém?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Skôr to vypadá ako všetky vyhodnotenia v oblasti automobilového priemyslu.
    Niekto sa rozhodne že táto vecička je top a kto ju nemá je lúzer. Je pritom úplne jedno čo si myslí verejnost.

Pridajte komentár