Siemens predstavil nabíjací robot pre elektromobily. Nabije malý osobák aj veľký nákladiak

1

Siemens je ďalšou spoločnosťou, ktorá vyvíja a testuje systém autonómneho robotizovaného nabíjania pre elektromobily. Tento systém je pritom masívnejší, pretože má podporovať rôzne typy aplikácií.

Automatizácia nabíjacieho procesu elektrických automobilov rozhodne nie je len o používateľskom komforte. Tieto systémy sa totiž vyvíjajú aj v súvislosti s autonómnym riadením elektromobilov. Napríklad v prípade služieb ako robotaxi to bude nevyhnutnosťou z hľadiska efektivity ekosystému.

A do vývoja a testovania automatizovaného nabíjacieho systému sa pustila aj známa spoločnosť Siemens, ktorá svoj systém nazýva príznačne „Siemens Autonomous Charging System„. Ako uvádza vo svojej tlačovej správe, ten je vhodný pre nabíjanie širokej škály automobilov. A to od športových až po diaľkové nákladné. Systém má byť tiež výraznou pomocou pre handicapovaných vodičov.

Prototyp sa už testuje

Na nedávnom autosalóne IAA Mobility Siemens predstavil prototyp s nabíjacou kapacitou 300 kW. V ďalšej fáze vývoja však má v pláne zvýšiť túto kapacitu na viac ako 1 MW (1 000 kW). To má pokryť nároky elektrických nákladných vozidiel, ktoré majú a budú mať batérie s obrovskými kapacitami v porovnaní s bežnými osobnými elektromobilmi, ktorým vo všeobecnosti bohato postačí aj 300-kW nabíjací zdroj.

Ako máme možnosť vidieť na nasledujúcom videu, autonómne nabíjacie rameno je na podobné systémy netypicky masívne. Má to však svoje opodstatnenie, keďže ako sme už naznačili, systém od Siemensu má slúžiť aj na nabíjanie nákladných áut vysokým prúdom. To si vyžaduje hrubé a ťažké nabíjacie káble, takže robotické rameno pracuje s vysokou váhou.

Autonómny robotizovaný nabíjací systém teda významne odbremení najmä vodičov diaľkových nákladných elektromobilov, ktoré bude nutné nabíjať v rámci diaľkových trás. No a neskôr, keď sa dostanú na cesty autonómne vozidlá, budú takéto systémy v podstate nevyhnutnosťou.

Siemens uvádza, že svoj „Autonomous Charging System“ už testuje v spolupráci so spoločnosťou Einride, ktorá sa zameriava na autonómne elektrické dopravné systémy.

Ďalší vývojári

Siemens pritom nie je jedinou spoločnosťou, ktorá vyvíja systém autonómneho robotizovaného nabíjania pre elektromobily. Už pred mnohými rokmi ukázala Tesla „robotizovaného nabíjacieho hada„, ktorý by mal byť stále vo vývoji. Podobné systémy tiež vyvíjajú a testujú automobilky VW a Aiways či rakúska univerzita.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
VW poskytuje pohľad na prototyp mobilného nabíjacieho robota
Robotizovaná „hadia nabíjačka“ od Tesly bude, potvrdil Elon Musk
Toyota si dala patentovať autonómny dron na nabíjanie elektromobilov

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Výrobcovia by mali dať v súčasnosti prednosť výrobe a inštalácii dostatočného počtu nabíjacích staníc pred takýmto „drahým luxusom“ automatického pripájania káblov! …….

Pridajte komentár