Volkswagen ide testovať robotizované rýchlonabíjanie elektromobilov

1

Dcérska spoločnosť koncernu Volkswagen, Electrify America, oznámila, že sa chystá testovať nabíjanie elektromobilov prostredníctvom autonómnych robotov. Tým sa chce pripraviť na elektrickú a autonómnu budúcnosť vozidiel.

Testovanie robotizovaného nabíjania elektrických vozidiel prebehne v San Franciscu v rámci pilotného projektu, na ktorom bude Electrify America spolupracovať so spoločnosťou Stable Auto. Tá sa špecializuje na nabíjaciu infraštruktúru pre flotily e-áut.

Dve 150 kW robo-nabíjačky

Pilotný demonštračný projekt bude zahŕňať 2 rýchlonabíjacie stanice s výkonom 150 kW, ktoré budú „dovybavené“ autonómnym robotickým ramenom. Tieto nabíjačky by mali byť pritom spustené budúci rok.

Spoločnosť Electrify America bude v rámci projektu vyhodnocovať hardvérovú, operačnú, sieťovú a fakturačnú stránku prevádzky robotizovaných nabíjacích staníc. Získané poznatky chce potom použiť pri navrhovaní nabíjacej siete pre elektrické autonómne automobily.

Automatizované nabíjanie pritom nevyžaduje žiadne špeciálne umiestnenie vozidla vo vzťahu k nabíjačke. Vodič zaparkuje svoje vozidlo na štandardné vyhradené parkovacie miesto a o zvyšok sa postará robot s kamerovým a senzorovým systémom. Ten pritom automaticky zapojí nabíjací kábel, ktorý je zdá sa integrovaný do jeho „ruky“, do nabíjacieho portu zaparkovaného vozidla.

Robo-nabíjanie riešia aj iní

Nejde pritom prvý a jediný podobný systém autonómneho nabíjania elektromobilov. Tesla už v roku 2015 demonštrovala autonómne nabíjanie svojho elektromobilu prostredníctvom flexibilného robotického „červa“. Riešenie od Tesly by však malo byť zrejme trošku odlišné, keďže sa zdá, že nabíjací robot by mal byť integrovaný priamo do nabíjacej stanice.

Žiaľ, od roku 2015 nemáme o tomto systéme žiadne správy. Nepredpokladáme však, že by Tesla od tohto projektu upustila. Veď má v pláne spustenie ambicióznej mobilitnej siete „Robotaxi„, ktorá má pozostávať z veľkého množstva autonómne jazdiacich elektromobilov značky Tesla. A tie bude treba nabíjať automatizovane.

Na veľmi podobnom systéme, aký aktuálne ukázala spoločnosť Electrify America, pracujú aj výskumníci z Technickej univerzity v Grazi. Táto „univerzitná“ technológia má pritom podporu veľkých „hráčov“ ako BMW, Magna či Linz.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Prenosnú rýchlonabíjačku SparkCharge bude možné objednať ako pizzu
Mohla by technológia Maxwell priniesť Tesle extrémne rýchle nabíjanie?
Startup posunul platformu pre elektromobily na novú úroveň

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Ja neviem. Mne sa to zdá akési uletené. Viac ako 100 rokov tankujeme benzín, naftu, letecký benzín atď. ručne a nikomu ani vo sne nenapadlo zostrojiť robota na tankovanie.
    Ale zrejme to bude mať svoj význam, veď to šetrí čas. A čas sú predsa prašule. No nie?

Pridajte komentár