Česi vyvíjajú parkovací systém s automatickým nabíjaním elektromobilov

0

Českí akademici v spolupráci s vládnou agentúrou a súkromných sektorom vyvíjajú systém, ktorý má výrazne zjednodušiť a zefektívniť parkovanie v kritických lokalitách. Automatický parkovací systém má byť navyše eko-friendly a poteší aj elektromobilistov.

Autori novátorského systému sú odborníci z Centra ENET na Vysokej škole banskej – VŠB (Technická univerzita Ostrava), pričom na projekte spolupracujú so spoločnosťou KOMA – Industry. Projekt pritom finančne podporila Technologická agentúra ČR (TA ČR).

„Automatický parkovací systém (APS) je zjednodušene typ parkovacieho domu, ktorý dokáže razantne uľaviť od nočnej mory, ktorou môže byť pre mnohých z nás snaha o zaparkovanie v meste. Všetko je navyše riadené tak, že vodič vôbec nemusí vstupovať do domu – všetko za neho zariadi automatický systém. Vďaka tomu ide o podstatne bezpečnejšie riešenie ako napr.  v prípade podzemných garáží,“ vysvetľuje Petr Konvalinka, predseda TA ČR.

APS maximálnym spôsobom využíva stavebnú plochu, ktorá je s klasickými parkoviskami neporovnateľne menšia. Tento systém je vhodný pre nadzemné a podzemné riešenia, ako aj ich kombináciu.

Výhody

Vodičom prináša nespornú výhody v podobe ušetreného času, keďže nie je nutné hľadať voľné parkovacie miesto. Od toho sa odrážajú aj nižšie náklady na palivo a nižšia produkcia emisií.

Konštrukcia budovy je riešená tak, aby umožnila elimináciu prachových častíc a čiastočne hospodárila s dažďovou vodou. Vnútro budovy sa skladá z automatických manipulačných vozíkov (AMV) a výťahov, ktoré budú parkovať nosné palety s automobilmi za pomoci umelej inteligencie. A práve AMV budú vybavené hybridným napájaním, vrátane systému automatického nabíjania elektromobilov.

Do konca budúceho roka chcú autori projektu dokončiť všetky projektové etapy. Tie zahŕňajú aj vytvorenie prototypu skutočných rozmerov, ktorý bude podrobený detailnému testovaniu. Výstupom projektu bude riešenie, ktoré bude univerzálne, škálovateľné a jednoducho prispôsobiteľné konkrétnym podmienkam vybranej lokality.

Zdroj: Tlačová správa (VŠB – TU / TA ČR) via Odbornecasopisy

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Volkswagen predstavil systém mobilného robotického nabíjania elektromobilov
Slovenský AgeVolt ponúka unikátny nabíjací systém pre elektromobily
Začala sa inštalácia prvej bezdrôtovej elektrifikovanej cesty, ktorá nabije e-autá za jazdy

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Pridajte komentár