V neďalekom Győri vyrastie najväčšia „strešná“ solárna elektráreň v Európe, a to v rámci areálu výrobného závodu Audi. Ako bude na tom táto giga-inštalácia v porovnaní so „strešnou elektrárňou“ továrne Tesla Gigafactory 1?
Z hľadiska emisií CO2 v rámci automobilového priemyslu nie je dôležitý len typ pohonu vozidiel, ale aj celková emisná stopa, ktorú zanecháva ich výroba. A to si uvedomuje čoraz viac výrobcov, vrátane Audi. Je pritom potešiteľné, že o neutrálnu emisnú bilanciu sa začínajú usilovať nielen v rámci výrobných závodov na elektromobily.
160 000 m²
Audi aktuálne ohlásilo projekt, v rámci ktorého vznikne na strechách jej 2 distribučných centier pri výrobnom závode v maďarskom Győri obrovská solárna elektráreň. Solárne panely pritom pokryjú plochu až 160 000 metrov štvorcových, vďaka čomu vznikne podľa Audi najväčšia inštalácia tohto druhu v Európe.
Energia pre 5 000 domácností
Stavebné práce začnú v auguste, pričom po dokončení bude solárny systém disponovať 35 000 solárnymi článkami a výkonom 12 MW. Ročne má pritom vyprodukovať 9,5 GWh elektriny, čo predstavuje ročnú spotrebu cca 5 000 domácností. Z hľadiska emisií sa tým ušetrí 6 000 ton CO2 ročne.
Spomínané čísla sú pôsobivé, pričom to najpodstatnejšie je, že solárny systém by mal napomôcť k celkovému cieľu Audi, ktorým je emisne neutrálna prevádzka všetkých výrobných miest. Má sa tak stať do roku 2030. Ako je však na tom táto „elektráreň“ v porovnaní s tou, ktorá už rastie na streche Tesla Gigafactory 1 v americkej Nevade?
Tesla má mať najväčšiu „strešnú elektráreň“ sveta
Prvá továreň spoločnosti Tesla s prívlastkom Gigafactory má byť po dokončení najväčšou priemyselnou budovou sveta z hľadiska pôdorysu (1,26 mil. m²). Celú jej strechu bude pritom pokrývať solárny systém s výkonom neuveriteľných 70 MW, čím by sa mal stať najväčším svojho druhu na svete.
Aj v tomto prípade je najdôležitejšie, že sa má spoločne s pozemnou solárnou farmou postarať o bezemisnú prevádzku továrne, ktorá má po dokončení okrem iného ročne vyprodukovať až 105 GWh batérií do elektromobilov. Je pritom možné, že sa tu bude vyrábať aj Tesla Model Y.
Tesla začala s výstavbou „strešnej elektrárne“ začiatkom roka 2018, pričom v auguste sa Elon Musk vyjadril, že už koncom roka 2019 dokáže 100 % pokryť energetické potreby rozostavanej továrne Gigafactory 1. Použité solárne panely si pritom Tesla vyrába sama. A to v rámci ďalšej továrne Gigafactory 2, ktorá sa nachádza v Buffale.
Zdroje: Audi (vrátane titulného obrázku), Teslarati, Tesla
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Gigafactory 1: Komplexné informácie a zaujímavosti
Audi a Porsche musia prerobiť spoločnú “e-platformu”. Aj kvôli Tesle
Tesla začala meniť Gigafactory na najväčšiu “strešnú” solárnu elektráreň sveta