Audi uvedie na trh drahú offroadovú verziu svojej elektrickej vlajkovej lode Q8 e-tron

2

Audi prekvapuje novou verziou svojho najväčšieho elektromobilu. Novinka nesie meno Audi Q8 e-tron edition Dakar a je vyladená pre jazdu v ľahšom teréne. A čoskoro sa bude dať objednať, a to za nemalú sumu.

Automobilka Audi uvádza, že aktuálne predstavený model Audi Q8 e-tron edition Dakar je inšpirovaný jej závodným špeciálom RS Q e-tron navrhnutým pre súťaž Rally Dakar. A dodáva, že nová „Q-osmička“ je ideálna pre dobrodružných ľudí, ktorí chcú jazdiť na elektrinu mimo vyjazdených ciest.

Pohonný systém

Základom edície Dakar je sériový model Audi Q8 55 e-tron quattro, pričom novinka disponuje max. výkonom 300 kW (v režime Boost), krútiacim momentom 664 Nm, zrýchlením z 0 na 100 km/h za 5,8 s (v prípade štandardných pneumatík), resp. 5,9 s (v prípade špeciálnych terénnych pneumatík), maximálnou rýchlosťou 200 km/h, batériou s využiteľnou kapacitou 106 kWh (114 kWh brutto) a dojazdom 487 km (WLTP).

Špeciálne vlastnosti

Audi Q8 e-tron edition Dakar má pri použití terénnych pneumatík General Grabber AT3 max. svetlú výšku 206 mm, čo je o 31 mm viac ako v prípade štandardného modelu. Svetlá výška sa pritom dynamicky upravuje v závislosti od rýchlosti vozidla, aby sa optimalizovala jazdná stabilita, aerodynamika a dojazd.

Offroaderov budú samozrejme zaujímať údaje ohľadom nájazdových uhlov a brodenia. Audi uvádza, že edition Dakar ponúka predný nájazdový uhol 20 st., zadný nájazdový uhol 26 st., prechodový uhol 19 st. a brodivosť 300 mm. A nemôže prekvapiť, že boli prepracované charakteristiky vzduchového odpruženia.

Špeciálna edícia modelu Q8 e-tron je vybavená aj strešným nosičom, ktorý má nosnosť 40 kg, strešným „bag-om“ a popruhmi na pripevnenie príslušenstva. A dodáva sa aj s ôsmimi pneumatika. Sada celoročných pneumatík General Grabber AT3 je určená najmä do terénu a poskytuje napr. lepšiu priľnavosť na rôznych druhoch povrchu (vrátane štrku, kamenistého terénu či snehu), ale aj komfortnú jazdu na bežných cestách. A ďalšou dodávanou sadou sú letné pneumatiky osadené na dizajnových 20-placových diskoch.

audi q8 e-tron edition dakar

Zdroj: Audi

Objednávky a cena

Audi avizuje, že objednávky na elektromobil Audi Q8 e-tron edition Dakar začne prijímať v tomto štvrťroku, pričom cena na domácom nemeckom trhu bude začínať na cca 120 000 €.

audi q8 e-tron edition dakar interier

Zdroj: Audi

Zdroj: Audi

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Privítajte Audi Q8 e-tron – vynovený, vylepšený a premenovaný prvý elektromobil značky
Čo vieme o elektrickom Land Roveri Defender, ktorý sa bude vyrábať v SR?
Audi poodhalilo konkurenta Tesly Model Y, ktorý vyrástol na úplne novej e-platforme
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

Pridajte komentár