Audi Q8 concept – kríženec Modelu X a Q7 príde na trh už budúci rok

3

Automobilka Audi prestavila na autosalóne v Detroite koncept svojej budúcej vlajkovej lode Audi Q8. Ten je ingoldstadskou odpoveďou na automobily typu „SUV kupé“, ako BMW X6, Mercedes GLE či Tesla Model X. K dispozícii bude výlučne s hybridným pohonným ústrojenstvom. Rozmerovo je príbuzná sesterskej Q-sedmičke. Na trh sa dostane už v budúcom roku, pričom je možné, že sa bude vyrábať v Bratislave.

Už aj Audi bude mať zástupcu medzi športovo ladenými veľkými SUV-čkami. Podľa samotnej automobilky sa bude jednať o vrcholový model jej portfólia, ktorý bude vynikať technikou, dizajnom, luxusným interiérom a excelentnými prevádzkovými vlastnosťami. Rozmery a hybridný pohon robia z Q8 niečo ako kríženca Tesly Model X a Q7. Na trh príde už budúci rok. Maskované testovacie vozidlá brázdili cesty už v roku 2016. Nejedná sa teda o žiadny sci-fi projekt, ale o veľmi reálnu podobu výrobnej verzie.

Rozmery a batožinový priestor

Svojimi rozmermi 5 020 x 2 040 x 1 700 mm (dĺžka x šírka x výška) sa Audi Q8 podobá na sesterskú Q7 (5 052 x 1968 x 1 741 mm). Rázvor náprav má takmer identický, a to 3 metre. Dizajn a proporcie radia Q8 k tzv. veľkým SUV-kupé automobilom ako BMW X6, Mercedes GLE alebo Tesla Model X. Batožinový priestor má hodnotu 630 litrov.

audi q8 koncept 2017

Zdroj: Audi

 

Pohonné ústrojenstvo, výkon, batéria a spotreba

Základom hybridnej pohonnej jednotky je 3-litrový benzínový šesťvalec TFSI s výkonom 245 kW a krútiacim momentom 500 Nm. Dopĺňa ho 100 kW elektromotor s 330 newtonmetrami, ktorý je integrovaný do 8-stupňovej automatickej prevodovky Tiptronic.

Elektromotor je „dopovaný“ 17,9 kWh batériou, ktorá zaručí 60 km dojazd čisto na elektrickú energiu. Skladá sa zo 104 prizmatických Li-Ion článkov. Pri nabíjacom zdroji s výkonom 7,2 kW sa nabije batéria za 2,5 hodiny. Pri nabíjaní so štandardnej 1-fázovej domácej zásuvky to potrvá zhruba 5 hodín.

Hybridná zostava motorov ponúkne kombinovaný výkon 330 kW a 700 Nm. Z 0 na 100 km/h zrýchli Audi Q8 za 5,4 sekundy. Maximálna rýchlosť sa zastaví na úrovni 250 km/h. Q8 má trvalý pohon Quattro. Kombinovaná spotreba má byť len 2,3 l/100 km čo zodpovedá 53 gramom CO2 na 1 km. Celkový dojazd hybridu je 1 000 km.

Audi Q8 – Interiér a výbava

Do moderného luxusného interiéru sa dostanete prostredníctvom vonkajších dotykových senzorov, pričom sa samé otvoria do predom definovaného uhla. Ako už býva zvykom pri moderných interiéroch, aj v Q-osmičke dominujú veľké displeje s vysokým rozlíšením.

audi q8 koncept interier

Zdroj: Audi

Čelný prístrojový panel „Audi virtual cockpit future“ je samozrejme plne digitálny. Má 12,3 palca a rozlíšenie 1920 na 720 pixelov. Dôležité údaje môžu byť premietané na čelné sklo v zornom uhle vodiča, a to formou rozšírenej virtuálnej reality. Napríklad navigačná šípka z GPS systému sa zobrazí priamo na mieste skutočnej šípky na vozovke, čím dá vodičovi jasný signál, kde ma odbočiť.

Na ovládanie nastavení vozidla a infotainmentu slúži dotykový MMI displej. Pod ním sa nachádza ďalší kapacitný displej, ktorý sa špecializuje na ovládanie klimatizácie a jej súčastí.

Senzory zabudované do sedadla dokážu rozpoznať prítomnosť spolujazdca, pričom mu po nasadnutí ponúknu možnosť nastavenia klimatizácie pre jeho vlastnú zónu. Deje sa tak prostredníctvom centrálneho displeja, na ktorom sa zobrazí ovládací panel klimatizácie.

Audi Q8 má vpredu svetlomety technológie Digital Matrix Laser. Je vybavené aj vzduchovým pružením s adaptívnymi tlmičmi Adaptive air suspension sport, ktoré umožňujú veľký rozsah nastavenia tuhosti, rovnako ako v prípade svetlej výšky. Tú je možné meniť v rozsahu až 90 mm.

Kolesá Q8 majú rozmer 11J x 23 (t.j. 23 palcov) s pneumatikami 305/35. O efektívne brzdenie sa starajú 20 palcové keramické brzdy.

Zaujímavou otázkou je, kde sa bude Audi Q8 vyrábať… Logicky by to mohlo byť v bratislavskom závode VW Group, kde sa vyrábajú prémiové SUV koncernu – Audi Q7 a Porsche Cayenne. Slovensko by sa nemuselo hanbiť za to, že zrovna tento automobil nosí „nálepku“ Made in Slovakia. Čo poviete?:-)

Zdroj: tlačová správa

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |