Audi odhalilo kompaktné SUV Q4 e-tron. Postaví sa Tesle Model Y?

0

Automobilka Audi predstavila na autosalóne v Ženeve koncept kompaktného elektrického SUV Audi Q4 e-tron. Je náhľadom sériového vozidla, ktoré sa stane realitou do konca budúceho roka.

Audi Q4 e-tron bude ďalším elektromobilom, ktorý bude postavený na špecializovanej koncernovej platforme MEB pre elektrické vozidlá. Tá má podľa VW Group výrazne znížiť výrobné náklady, dôsledkom čoho by sme sa mali dočkať prijateľnejších cien. Budeme teda dúfať, že „Q-štvorka“ dokáže podliezť napríklad cenu Tesly Model Y, ktorá má byť o 10 % drahšia ako Model 3.

Elektrický SUV-kompakt od Audi disponuje rozmermi  4,59 x 1,90 x 1,61 m (dĺžka x šírka x výška) a rázvorom 2,77 m. Ponúkne tak pravdepodobne menej priestranný interiér ako spomínaný Model Y, ktorý by mal mať rázvor minimálne 2,86 m. Audi nespomína hmotnosť konceptu, hovorí však o jej dokonalom rozložení v pomere 50:50. Vzhľadom na segment vozidla má vozidlo slušný koeficient odporu vzduchu – 0,28.

Výkonný „MEB variant“

Audi Q4 e-tron disponuje výkonnou verziou pohonnej jednotky, ktorá sa bude inštalovať v rámci platformy MEB. Rovnako ako „čerstvý“ koncept Škoda Vision iV ponúka celkový výkon 225 kW, o ktorý sa stará synchrónny elektromotor na zadnej náprave (150 kW, 310 Nm) a asynchrónny elektromotor na prednej náprave (75 kW, 150 Nm).

Model tak disponuje pohonom 4×4, pričom kvôli vyššej efektivite sa primárne využíva pohon zadnej nápravy. Predný elektromotor sa pripája, keď je potrebný vyšší výkon alebo to vyžadujú adhézne podmienky.

82 kWh batéria

V podlahe vozidla nájdeme li-ion batériu s kapacitou 82 kWh, ktorá váži 510 kg. Vďaka nej má dosiahnuť elektromobil dojazd viac ako 450 km (WLTP). Podporuje DC nabíjanie maximálnym výkonom 125 kW. Na takto výkonnej nabíjačke sa vozidlo podľa výrobcu nabije na 80 % za 30 min. „Zimnému“ dojazdu pomôže komplexný systém termomanažmentu pohonnej jednotky a batérie, ktorý zahŕňa aj tepelné čerpadlo.

Interiér

V krátkosti sa pristavíme aj pri interiéri elektromobilu Audi Q4 e-tron, ktorý ponúka jednu technologickú novinku. A to veľko-formátový head-up displej s funkciou rozšírenej reality. Ten vie zobrazovať dôležité grafické informácie, napríklad smer odbočenia v rámci navigácie, akoby priamo v priestore cesty. Nad stredovou konzolou nájdeme 12,3-palcový dotykový displej pre nastavovanie vozidla a infotainmentu.

1 z 12 elektromobilov

Audi uvádza, že model Q4 e-tron bude 1 z 12 elektromobilov, ktoré budú do roku 2025 v ponuke značky. V polovici budúceho desaťročia chce pritom dosiahnuť zhruba tretinové predaje plne elektrických vozidiel. Prvým modelom na tejto ceste je veľké SUV e-tron, ktoré doplní tento rok jeho CUV variant e-tron Sportback a menšie SUV Audi Q2L e-tron (čínsky trh).

V druhej polovici budúceho roka sa dočkáme predstavenia sériového verzie športového sedanu Audi e-tron GT a sériového modelu Q4 e-tron. Ďalšie elektrické modely pokryjú minimálne „chýbajúce“ segmenty, vrátane základného segmentu A.

Zdroj (vrátane titulnej fotografie): Audi

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Audi predstavilo až 4 plug-in hybridy. Ich elektrický dojazd je sklamaním
Prvé elektrické Audi dostalo slovenské ceny. Je lacnejšie ako Tesla Model X
Audi bude svojou maďarskou továrňou “konkurovať” Tesle Gigafactory 1

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár