Kompaktné elektrické SUV Audi Q4 e-tron má stáť cca od 45 000 $

0

Automobilový magazín Car and Driver prichádza so zaujímavými správami ohľadom chystaného elektrického „SUV-kompaktu“ Audi Q4 e-tron. A tie sa týkajú aj ceny.

Audi Q4 e-tron bude prvým modelom ingolstadtskej značky, ktorý vyrastie na koncernovej platforme MEB. Tá bola vyvinutá špeciálne pre elektromobily segmentov C a D, pričom má okrem iného priniesť významné zníženie výrobných nákladov.

Na jej základoch má vzniknúť až 27 modelov koncernu VW Group, vrátane príbuzných kompaktných SUV Volkswagen ID.4, Škoda Enyaq a Cupra Tavascan.

Špecifikácie konceptu

Koncept Audi Q4 e-tron bol po prvýkrát predstavený v marci minulého roka na autosalóne v Ženeve. Podľa Audi disponoval rozmermi 4,59 x 1,90 x 1,61 m (dĺžka x šírka x výška), rázvorom 2,77 m, rozložením hmotnosti v pomere 50:50 a koeficientom odporu vzduchu 0,28.

Taktiež sa mohol pochváliť pohonom oboch náprav, výkonom 225 kW, 82 kWh batériou, dojazdom 450 km (WLTP), podporou nabíjania výkonom 125 kW (na 80 % za 30 min) či tepelným čerpadlom. Predpokladanú cenovku sme sa však nedozvedeli.

Neoficiálne novinky

S vôbec prvou správou súvisiacou s cenou vozidla prichádza magazín Car and Driver. Ten tvrdí, že ponúkané informácie vyplývajú z poznatkov získaných na základe uniknutých plánov vývoja produktov, špionážnych fotografií a „zasvätených“ osôb, ktoré boli „zmiešané“ s oficiálnymi informáciami.

Spomína pritom základnú cenu okolo 45 000 $. S najväčšou pravdepodobnosťou ide o cenu bez DPH, keďže v USA ceny áut bežne uvádzajú bez dane. Po pripočítaní DPH a aktuálnom prepočte na eurá, sa dostaneme k „číslu“ 49 350 €.

Okrem iného je však otázne, či bude štandardná verzia obsahovať batériu s kapacitou 82 kWh tak ako koncept. V prípade koncernových súrodencov sa totiž spomína, že budú dostupné vo viacerých variantoch s kapacitne rozdielnymi batériami. Na základe verzií modelu VW ID.3 sa dá pritom predpokladať, že okrem 82 kWh batérie by sme sa mohli dočkať min. variantu so 62 kWh batériou (využiteľná kapacita 58 kWh).

Nuž, uvidíme. Na oficiálne informácie si budeme musieť ešte počkať. Ale vráťme sa ešte k tým neoficiálnym od Car and Driver. Podľa nich príde Audi Q4 e-tron na trh „niekedy v roku 2021“. Nevieme však, či sa to vzťahuje len na americký trh. Dá sa pritom predpokladať, že v Európe bude novinka dostupná skôr ako v USA. Plány uvedenia na trh by však mohla skomplikovať „korona-kríza“…

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Najlacnejší elektromobil Audi by mal vyrásť na platforme od SEAT-u
Audi testuje budúcu top verziu modelu e-tron s 3 elektromotormi
Audi uvedie do konca roka na trh 5 elektromobilov a 12 plug-in hybridov

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár