Audi robí upgrade svojich e-mobility plánov. Ponúkne až 20 elektromobilov

0

Automobilka Audi na svojej výročnej schôdzi oznámila, že do roku 2025 ponúkne 30 elektrifikovaných modelov, z toho 20 plne elektrických. Jednou z noviniek bude plne elektrický nástupca modelu TT so zaujímavou cenovkou. Audi sa pritom nechalo počuť, že do 2 až 3 rokov chce byť „meradlom v oblasti elektromobility„.

Minuloročné plány Audi hovorili o 20 elektrifikovaných modeloch do roku 2025, z čoho malo byť 10 až 12 elektromobilov. Ubehol pritom len rok a Audi oznámilo podstatne ambicióznejšie plány.

3 „MEB“ elektromobily

Audi chce do značnej miery využiť možnosti, ktoré ponúka jej materský koncern Volkswagen Group. Na koncernovej platforme MEB, ktorá bola vyvinutá špeciálne pre elektromobily nižšej strednej a strednej triedy, postaví minimálne 3 vozidlá. Prvým z nich bude model Audi Q4 e-tron.

Vývoj s Porsche, plug-in hybridy a palivové články

Na platforme PPE pre vozidlá vyšších segmentov, ktorú Audi vyvíja spoločne s Porsche, vyrastú prvé modely začiatkom budúceho desaťročia. Avšak ani plug-in hybridy nemajú hrať v rámci portfólia Audi druhé husle. O tom svedčí aj štvorlístok, ktorý bol predstavený na autosalóne v Ženeve. Ingoldstadtská automobilka má pritom v rámci VW Group na starosti aj vývoj palivových článkov.

Investície

Automobilka Audi očakáva, že do roku 2025 dosiahnú predaje elektrifikovaných vozidiel 40 % podiel z jej celkových predajov. Na zabezpečenie tohto čísla investuje do roku 2023 do elektromobility, digitalizácie a autonómneho riadenia 14 miliárd €.

Audi sa tiež v rámci transformačného plánu zaviazalo k úsporným opatreniam, ktoré povedú k zabezpečeniu spomínaného financovania. A to prostredníctvom znižovania zložitosti svoje ponuky, využívania synergií a identifikácie a ukončenia aktivít, ktoré už nie sú pre zákazníkov dôležité.

Najbližšie plánované elektromobily

Po Audi e-tron sa dočkáme ešte tento rok jeho „SUC“ verzie Sportback, pričom v Číne sa začne predávať model Audi Q2L e-tron. V 2. polovici budúceho roka bude predstavená sériová verzia športového sedanu Audi e-tron GT. V tom istom roku pôjde do výroby SUV strednej triedy Audi Q4 e-tron.

Krátko potom sa očakávajú prvé elektromobily vyšších tried postavené na platforme PPE. Nová generácia limuzíny Audi A8 by už mala byť len plne elektrická. Rovnako ako nástupca kupé Audi TT, ktoré má stáť podľa výrobcu menej ako 45 000 €.

Audi sa v súvislosti s elektromobilitou netají veľkými ambíciami. Veď jeho šéf Bram Schot povedal: „Najneskôr za 2 až 3 roky bude Audi meradlom v oblasti elektromobility.“

Zdroj: Audi (vrátane titulnej fotografie) cez Electrive

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Audi odhalilo kompaktné SUV Q4 e-tron. Postaví sa Tesle Model Y?
Audi e-tron news: Slovenské turné, EPA dojazd, dodávky a porovnanie s Teslou
Audi a Porsche musia prerobiť spoločnú „e-platformu“. Aj kvôli Tesle

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár