Audi e-tron news: Slovenské turné, EPA dojazd, dodávky a porovnanie s Teslou

4

Prvý „natívny“ elektromobil ingolstadtskej značky, Audi e-tron, započal turné po slovenských mestách a dorazil k prvým európskym zákazníkom. Taktiež získal realistické hodnotenie dojazdu podľa EPA, ktoré nám umožnilo o niečo presnejšie porovnanie s Teslou Model X.

Prvé dodávky

Elektrické SUV vyššej strednej triedy Audi e-tron sa po problémoch konečne začalo dodávať prvým zákazníkom. Pôvodne sa tak malo stať koncom minulého roka, avšak problematický softvér a následná dodatočná homologizácia posunula termín prvých dodávok na koniec marca.

Tie sa týkajú zrejme zatiaľ len Nemecka, neskôr sa však dočkáme aj na Slovensku. Ešte predtým sa teda patrilo zverejniť slovenské ceny a spustiť konfigurátor. Cena nemeckého elektromobilu pritom môže byť pomerne dôležitým faktorom v boji s dobre etablovanou konkurenčnou Teslou Model X, ktorá ponúka podstatne väčší dojazd.

Audi e-tron vs. Tesla Model X

Dojazd oboch spomínaných elektromobilov si môžeme aktuálne konečne porovnať v rámci autorizovaných normatívnych hodnôt. Americká agentúra pre životné prostredie (EPA) totiž aktuálne dokončila jeho certifikáciu, pričom Audi uverejnilo dojazd podľa jej veľmi realistického testovacieho cyklu, ktorý je známy aj pod skratkou samotnej agentúry, teda EPA.

Audi e-tron dosiahlo podľa EPA dojazd 328 km (400 km – WLTP). Tesla Model X „Long Range“ (aka 100D), ktorá je aktuálne základnou a najlacnejšou verziou, zvládne podľa EPA na jedno nabitie 475 km (565 km – NEDC). Oba elektromobily pritom disponujú podobnou kapacitou batérie, a to 95 kWh (Audi), resp. 100 kWh (Tesla). V rámci modelu e-tron je však využiteľných len necelých 84 kWh.

Audi je však lacnejšie ako Tesla

Audi však môže z časti vykompenzovať svoj hendikep v dojazde nižšou cenou. V základe totiž stojí 81 400 €, zatiaľ čo Model X Long Range (najlacnejšia verzia) 92 880 €. Obe ceny sú pritom s DPH, napriek tomu, že na stránke Tesly sa uvádza niečo iné (neprebehla jej aktualizácia po úprave cien). Avšak vzhľadom na rozdielne DPH v rámci krajín z regiónu „Other Europe“, kde patrí aj Slovensko, ide o približnú cenu.

Na druhej strane, Tesla Model X je o niečo väčším a praktickejším vozidlom, nakoľko má zadné krídlové dvere a väčší batožinový priestor:

  • Tesla Model X: 5 037 x 2 070 x 1 684 x 2 965 mm (dĺžka x šírka x výška x rázvor), batožinový priestor: 845 l
  • Audi e-tron: 4 901 x 1 935 x 1 616 x 2 928 mm (dĺžka x šírka x výška x rázvor), batožinový priestor: 660 l

Podrobné špecifikácie oboch elektromobilov nájdete na nasledujúcich odkazoch:
Na slovenskom trhu je k dispozícii ešte 1 verzia Audi e-tron s prívlastkom „Advanced“, ktorá ponúka navyše: prahové lišty v inej farbe, väčšie disky kolies, zábranu proti podbehnutiu vpredu a zadný difúzor v špeciálnej farbe. Tá pritom vyjde na 83 000 €. Aj Tesla ponúka ešte jeden variant Modelu X, a to Performance s extra výkonom za 101 380 €.

Audi e-tron v slovenských obchodných centrách

Ak si chcete Audi e-tron pozrieť naživo, môžete tak učiniť v rámci slovenskej roadshow, ktorá začala 1. apríla. A to v obchodných centrách v 8 slovenských mestách. Elektromobil pritom budete môcť bližšie spoznať aj vďaka virtuálnej realite. Kalendár jednotlivých show nájdete na nasledujúcom obrázku.

audi e-tron slovensko

Zdroj: Audi

Zdroj titulnej fotografie: Autobild

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Audi e-tron sa nabíja v skutočnosti extra rýchlo. Rýchlejšie ako na papieri
Audi a Porsche musia prerobiť spoločnú “e-platformu”. Aj kvôli Tesle
Audi odhalilo kompaktné SUV Q4 e-tron. Postaví sa Tesle Model Y?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

  1. Ľubomír, Bratislava on

    Dobrý deň.
    Čo je to za nezmysel? Rád by som videl Teslu X 100 D, ale aj X 100 PD za túto cenu. Nie je v tom DPH. Nezavádzajte ľudí. Kupoval som Teslu cca pred 1,5 rokom, je to fantastické auto. O tom čo všetko dokáže sa málo píše a vodič sa to väčšinou dozvie až z manuálu, alebo empiricky pri riadení vozidla.

Pridajte komentár