Prvý 3-motorový elektromobil na svete je už možné objednať

13

Automobilka Audi spustila objednávky na svoj najvýkonnejší elektromobil, Audi e-tron S, na prvých trhoch. Spoznali sme pritom aj ceny tohto „prvého 3-motorového elektromobilu na svete“.

Po Audi e-tron 55 a e-tron 50 sa dostáva na trh aj tretia, športová ladená verzia s prívlastkom S. Nemecká automobilka v prípade novej pohonnej jednotky najvýkonnejšej verzie prehodila v rámci prednej a zadnej nápravy oba asynchrónne elektromotory s rozdielnou technológiou a výkonom, ktoré sa používajú v „strednej“ verzii 55. Výkonnejší motor bol totiž osadený na prednú nápravu a menej výkonný dozadu. Menší motor však dostal identické dvojča.

Predný motor je teraz nakonfigurovaný na výkon 124 kW (150 kW v režime Boost), zadné dvojičky produkujú spoločný výkon 196 kW (264 kW v režime Boost). Celkový výkon a krútiaci moment zostavy je v základe 320 kW a 808 Nm. V režime Boost, ktorý je možné využiť počas 8 sekúnd, to je 370 kW (496 k) a 973 Nm.

Vďaka tomu oba varianty elektromobilu Audi e-tron S („bežné SUV“ a „SUV-coupe“ Sportback) zrýchlia z 0 na 100 km/h za 4,5 s. Maximálna rýchlosť bola elektronicky obmedzená na 210 km/h.

Výkon na úkor dojazdu

95 kWh batéria (z toho využiteľných 86 kWh) zabezpečí vozidlu dojazd 360 km (štandardný variant), resp. 365 km (variant Sportback) v rámci cyklu WLTP. Najvýkonnejšia verzia je tak podstatne menej efektívna, keďže tá stredná („55″) s rovnakou batériou ponúka o 76, resp. 81 km väčší dojazd.

Novinka je celkovo o 5 cm širšia a jej svetlá výška môže byť vďaka vzduchovému odpruženiu regulovateľná v rozsahu 76 mm. Štandardom sú 20“ disky kolies, voliteľnou možnosťou sú „dvadsaťjednotky“, neskôr budú k dispozícii aj kolesá s priemerom 22″.

Cena Audi e-tron S začína v Nemecku na sume 93 800 €, resp. 96 050 € (Sportback) s 19 % DPH. V Česku vyjde na 2 452 900 Kč (90 480 €), resp. 2 517 900 Kč (92 800 €) s 21 % DPH. Na Slovensku táto verzia zatiaľ nie je dostupná na objednávku, pričom nepoznáme ani ceny.

Zdroj: Audi (DE, CZ)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Audi predstavilo kompaktné e-SUV Q4 Sportback e-tron s dojazdom 500 km
Audi má chystať „uzatvorenú“ hi-tech sieť nabíjacích staníc po vzore Tesly
3-motorová Tesla Model S Plaid: Dojazd 837+ km a výkon 1 100+ koní

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

13 komentárov

  1. Polhodinovy opis výkonov 3 motorov a nakoniec zrýchlenie z 0 na 100 za 2x taký čas ako tu už dávajú iné ev, čo sú na trhu. Na čo teda 3 motory? Aby ubrali miesto a pridali váhu?

Pridajte komentár