Elektrické novinky Audi e-tron a Jaguar I-Pace budú musieť zamieriť v rámci zvolávacej akcie do servisu. Dôvodom sú problémy, ktoré môžu ohroziť bezpečnosť, a to nielen posádky.
Riziko požiaru
Automobilka Audi oznámila, že cca 540 vozidiel Audi e-tron, ktoré jazdia v USA (celkovo 1 644 ks, vrátane nedodaných) majú problém s tesnením. Na prvý pohľad banálny nedostatok môže mať však ťažké následky, nakoľko sa problematické tesnenie nachádza v blízkosti batérie.
Portál Insideevs informuje, že podľa výrobcu môže dôsledkom toho dôjsť prieniku vlhkosti do oblasti batérie a následnému skratu. V krajnom prípade to dokonca môže spôsobiť vznik požiaru. Pre istotu pripomíname, že problém sa „zatiaľ“ týka vozidiel určených pre amerických trh. Budeme teda dúfať, že ostatné vozidlá sú v poriadku.
Problémy s brzdami
S problémami sa potýka aj ďalšie pomerne nové elektrické SUV, resp. crossover, a to Jaguar I-Pace. A opäť sa to vzťahuje zatiaľ len na vozidlá na americkom trhu. Na zvolávaciu akciu pritom upozorňuje aj Americký národný úrad pre bezpečnosť cestnej premávky (NHTSA).
Jej dôvodom je pritom problém s brzdovým systémom. V dôsledku prípadného zlyhania systému regeneratívneho brzdenia môže dôjsť k oneskoreniu reakcie bŕzd po zošliapnutí brzdového pedála, čo predĺži brzdnú dráhu vozidla.
Problém sa má týkať podľa predbežných odhadov až 3 083 vozidiel. Na jeho vyriešenie pritom postačí aktualizácia softvéru. Jaguar I-Pace žiaľ nepodporuje aktualizácie na diaľku, tak ako je tomu v prípade elektromobilov Tesla. Zákazníci tak budú musieť navštíviť servis.
Ako máme možnosť vidieť, problémy si aktuálne „sadli“ na elektromobily. Zvolávacie akcie však nie sú ničím neobvyklým ani v prípade konvenčných spaľovacích vozidiel.
Zdroj titulnej fotografie: Carshow
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Model 3 má podľa Consumer Reports problematické brzdy. Čo na to Elon Musk?
E-autám od VW, Audi a Porsche hrozí zvolávacia akcia kvôli jedovatému kadmiu
Tesly si samodiagnostikujú problém a automaticky predobjednajú náhradné diely