Audi e-tron GT pôjde proti Tesle Model S. Vychádzať bude z Porsche Taycan

0

Už pomerne onedlho nám Audi predstaví koncept svojho v poradí 3. elektromobilu, Audi e-tron GT.  Bude sa jednať o športový sedan, ktorý je vyvíjaný v spolupráci s automobilkou Porsche. Vzhľadom na segment vozidla by sa malo jednať o priameho konkurenta Tesly Model S. Čo všetko o ňom vieme?

V auguste roku 2016 Audi potvrdilo, že v roku 2020 uvedie na trh elektrický sedan, ktorý bude vychádzať z konceptu Audi A9 e-tron/Prologue. Predseda predstavenstva automobilky, Rupert Stadler, sa vtedy nechal počuť, že tento model bude patriť do novej “podznačky” vysokovýkonných automobilov „Audi Sport“.

Športovejší dizajn

V marci tohto roku nám ingolstadtská automobilka ukázala prvý oficiálny teaser na model Audi e-tron GT. Dizajn modelu sa nápadne líšil od konceptu A9 e-tron. Koncept z roku 2016 mal skôr decentný a elegantný vzhľad, zatiaľ čo model na teaseri je výrazne športovejší.

Spolupráca s Porsche

Audi aktuálne prezradilo, že na vývoji vozidla pracuje spolu s automobilkou Porsche. Tá začne vyrábať svoj prvý elektromobil Porsche Taycan budúci rok. Nakoľko sa jedná o športový sedan vyššej triedy, nemôže nás prekvapiť, že z neho bude Audi e-tron GT vychádzať.

Extrémne rýchle nabíjanie

Audi e-tron GT zdieľa s Porsche Taycan základnú platformu J1, pričom získa aj niektoré jeho technológie. A to napríklad 800V batériový systém. Vďaka nemu ho bude možné nabíjať na extrémne výkonných nabíjacích staniciach siete Ionity s výkonom 350 kW. 

Podľa slov šéfa marketingu pre modely e-tron, Johannesa Ecksteina, sa nabije elektrický sedan na 80 % kapacity len za 12 minút. Pre porovnanie, nedávno predstavené prvé elektrické Audi, model e-tron, s 95 kWh batériou, sa nabije na 80 % za 30 min na 150 kW nabíjačke. Nabíjanie vyšším výkonom nepodporuje, nakoľko podľa Ecksteinových slov na to ešte nie je súčasná technológia batérií pripravená.

Rovnaké parametre ako Porsche Taycan?

To, že Audi e-tron GT je vyvíjané spoločne s Porsche a že vyrastie na platforme modelu Porsche Taycan, nás núti si položiť otázku, či bude mať rovnaké, resp. podobné parametre, ako model športovej značky. Odpoveď v tejto chvíli nepoznáme, môžeme si ale pripomenúť špecifikácie Taycanu.

Ten disponuje výkonom 440 kW (600 k), vďaka dvom trvalo vybudeným elektromotorov. Jeho Li-Ion batéria má energetickú hustotu 270 Wh/kg a zabezpečuje dojazd 500 km podľa neznámeho cyklu. Elektromobil zrýchli z 0 na 100 km/h za 3,5 s. 

Koncepčný model Audi e-tron GT zažije svoju premiéru na novembrovom autosalóne v Los Angeles. Budeme sa na ňu veľmi tešiť.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Audi e-tron: Prvý elektromobil značky oficiálne predstavený. Vyzerá sľubne!
Audi e-tron Sportback: Všetko, čo vieme o “kladive” na Teslu Model X
Porsche zverejnilo špecifikácie svojho prvého elektrického modelu Taycan

Zdroje: Teslarati, Autocar, titulný obrázok: Audi 

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár