Audi rozšíri projekt luxusných nabíjacích hubov, ktoré suplujú domáce nabíjanie

1

Automobilka Audi koncom minulého roka spustila testovaciu prevádzku svojej prvej luxusnej „hi-tech“ nabíjacej stanice „Audi charging hub“ so špeciálnymi funkciami a širokým spektrom služieb. Aktuálne pritom zdieľa nadobudnuté poznatky a avizuje ďalšie stanice tohto typu.

Prvá stanica Audi charging hub sa nachádza v Norimbergu a môžu ju využívať vodiči elektromobilov všetkých značiek. Nabíjací hub má byť skutočnou alternatívou pre tých, čo nemajú možnosť domáceho nabíjania. Cena nabíjania je 0,31 €/kWh. Toľko pritom stojí v Nemecku elektrina pre bežné domácnosti.

Nabíjacia stanica pozostáva z „kockových“ ľahko rozložiteľných/zložiteľných a rozšíriteľných modulov, čo zvyšuje jej flexibilitu, vrátane možnosti pomerne jednoduchého presunu do inej lokality. Zákazníci majú možnosť rezervovania nabíjacieho miesta a vybrané nabíjacie miesta ponúkajú funkciu Plug & Charge. A k dispozícii je aj priestranný luxusný salón.

Aj keď každý zo 6 nabíjacích bodov poskytuje naozaj vysoký nabíjací výkon, a to 320 kW, nabíjacia stanica nie je až tak závislá od výkonnosti pripojenej elektrickej siete. Je totiž vybavená výkonnými batériovými úložiskami, ktoré tvoria vyslúžilé batérie elektromobilov s celkovou kapacitou 2,45 MWh (2 450 kWh).

Vďaka tomu si vystačí s 200 kW napájacím (mimochodom „zeleným“) zdrojom energie, ktorý priebežne nabíja batériové úložiská. Energetický systém je navyše podporený solárnym zariadením s výkonom 30 kW umiestneným na streche „salónu“, v ktorom môžu zákazníci prečkať čas potrebný na nabitie svojho vozidla.

Salón má rozlohu 200 m2 + veľkú terasu (40 m2) a zahŕňa personál (v čase 10:00 – 19:00) či automat s prémiovým občerstvením. Hub pritom celkovo ponúka aj služby, ako je donáška jedla, mobilná starostlivosť o vozidlo, výmena batérií elektrobicyklov či požičiavanie elektrických kolobežiek. A potešiť môže aj možnosť testovacej jazdy na elektromobiloch Audi Q4 e-tron a RS e-tron GT „pod dohľadom odborníkov z Audi“.

Prvé výstupy

Automobilka Audi aktuálne informuje, že po úspechu prvej pilotnej fázy bude zavádzať aj ďalšie nabíjacie huby tohto typu. A zverejnila aj prvé nadobudnuté poznatky. Napríklad 60 % všetkých nabíjacích relácií mali na svedomí stáli zákazníci. Audi pritom spomína, že hub slúži predovšetkým mestským vodičom, ktorí nemajú možnosť domáceho nabíjania.

Od januára do konca apríla 2022 sa v rámci norimberského nabíjacieho hubu realizovalo cca 3 100 nabíjaní, pričom denne to vychádza v priemere na 24 relácií. A nabíjané elektromobily priemerne získali 800 kWh energie za deň. Priemerná návštevnosť spomínaného salónu predstavovala 35 zákazníkov denne, pričom záujem má stúpať.

Ďalšie lokality

Ďalšie nabíjacie stanice Audi charging hub vyrastú vo švajčiarskom Zürichu (otvorenie naplánované na 2. polovicu tohto roku), v rakúskom Salzburgu a nemeckom Berlíne. Od roku 2023 sú v pláne ďalšie 3 nemecké lokality. A nemecká expanzia bude pokračovať aj v roku 2024.

Zdroj: Audi

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Ako budú vyzerať nabíjacie stanice budúcnosti?
Je a bude v EÚ dostatok nabíjacích staníc pre prechod na elektromobily? | Analýza T&E
Audi oznámilo urýchlenie svojej transformácie a postupné ukončenie výroby spaľovacích áut

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár